Explain produced and sold to break-even, Operation Management

Assignment Help:

Assume a fixed cost for a process of $15,000. The variable cost to produce each unit of product is $10 and the selling price for the finished product is $25. Which of the following is the number of units that has to be produced and sold to break-even? (Points : 5) 500 units 667 units 790 units 900 units 1,000 units


Related Discussions:- Explain produced and sold to break-even

Linear programming, Premier coatings Zambia ‘PCZ’ produce both interior and...

Premier coatings Zambia ‘PCZ’ produce both interior and exterior paints from two raw materials, Ml and M2. A market survey indicates that the daily demand for interior paint cannot

Explain original linear programming problem, Create your own original Linea...

Create your own original Linear Programming problem with a minimum of two variables and two constraints. Your problem should be presented in paragraph form and reflected in a LP eq

What internal problems outcome from the current planning, What internal pro...

What internal problems result from the current planning and control policies? In particular, analyze stock turns and availability (e.g. high and low levels).

Line balancing, what happens if line balance doesnt exist?

what happens if line balance doesnt exist?

Explain the essence of project management is risk management, Consider the ...

Consider the following statement: "The essence of project management is risk management." What does it mean in terms of completing a project successfully? Support your response wit

Describe fixed-order quantity total cost, Which of the following is the set...

Which of the following is the set of all cost components that make up the fixed-order quantity total cost (TC) function? Answer a. Annual holding cost, annual ordering cost,

Explain service companies and activity-based costing, Which of the followin...

Which of the following statements regarding service companies and activity-based costing (ABC) is true?

Explain what is the average cost to produce a cake, Alyssas Custom cakes cu...

Alyssas Custom cakes currently sells 4 birthday, 1 wedding and 2 specialty cakes each month for $55, $155, and $105 each, respectively. Alyssas current multifactor productivity rat

Describe what is customer relationship management, What is Customer Relatio...

What is Customer Relationship Management? Describe the four-step framework for one-to-one marketing that can be adapted to CUSTOMER RELATIONSHIP MANAGEMENT marketing?

Explain what is the production, A local market research firm has just won a...

A local market research firm has just won a contract for several thousand small projects involving data gathering and statistical analysis. In the past, the firm has assigned each

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd