Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Average force of resistance:
A gun weighing 500 kN is utilized to fire a shell weighing 10 kN in a horizontal direction with a velocity of 500 metres/sec. With what initial velocity the gun shall recoil? What shall be the average force of resistance to bring it to rest in a distance of 1.25 metres?
Solution
Considering gravitational acceleration = 10 m/sec2.
Mass of shell = 10 × 103 /10
= 1000 kg
Mass of gun = 500 × 103 /10
= 50 × 103 kg or 50 tonne.
By applying the principle of conservation of momentum,
1 × 500 + 50 × V = 0
∴ V = - 10 metres / sec.
Negative sign of the velocity of gun mentions that the direction of velocity of the gun is opposite to that of the shell. This is for this reason, that motion of gun is called as recoil.
Consider F be the average retarding force causing retardation (- a) of the gun. As final velocity of gun is zero, through equation
V 2 = u 2 + 2 a s
we have
∴ 0 = 102 + 2 a × 1.25
∴ a = - 100 / (1.25 × 2)
= - 40 metres / sec2
∴ Retarding Force, F = m × a
= 50 × 40 = 2000 kN.
Centre of Gravity and Moment of Inertia: - For a uniform plate of mass M, the overall mass may be divided into individual masses M i for which centre of gravity is known as
Determine distribution of shear force, bending moment and stress due to bending in the simply supported beam shown in the figure below, the beam self-weight is included in the unif
(a) Compare 2 two-stroke cycle engines with 4 stroke cycle engines. What are the function of flywheel and Cam Shaft? (b) Derive a mathematical expression for efficiency of dual
maximum coefficient of friction in metal forming
Reassembly Position of Critical Parts: Care should be taken to note the position of the unidirectional parts while dismantling the engine. This will ensure dimensions (depth, dis
T w o Stroke and Four Stroke Engines: In the two stroke engines thermodynamic cycle is completed in One revolution of crank shaft whereas in 4 stroke engines the cycle is c
As spring approaches, your design rm has been tasked with designing a two-lane highway in rural Wyoming. The highway descends a hill, crosses a river, and must shift to a parallel
the spring k2 is attached to a base that is moving vertically with displacement y=yo sin(wt).assume x>y.derive the equation of motion .find the natural frequency and derive the ste
Explain the Feature of screw conveyor Screw conveyor has such feature as simple structure compact transverse dimension convenient maintenance enclosed delivery and small produc
Find out the slope and deflection at the free end: Discover the slope and deflection at the free end of a cantilever shown in Figure. Take EI = 200 × 10 6 N-m 2 . Solutio
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd