Absolute value bars, Algebra

Assignment Help:

Solve following.

2x - 3 = 7

Solution

Again, p represents the quantity within the absolute value bars thus all we have to do here is plug into the formula & then solve the two linear inequalities.

2 x - 3< -7      or         2 x - 3 > 7

2 x <-4            or         2 x >10

x < -2              or        x > 5

The interval notation for these are ( -∞, -2) or (5, ∞ ) .

Okay, we next need to take a quick look at what happens if b is zero or negative. We'll do these with a set of examples and let's start with zero.


Related Discussions:- Absolute value bars

Rational Expressions, I''m having trouble with this problem..t squared-16 d...

I''m having trouble with this problem..t squared-16 divided by t squared minus-t-20

Equation in slope-intercept form, Find an equation of the line containing e...

Find an equation of the line containing each pair of points. Write your final answer in slope-intercept form. (-2,0) and (0,-7)

Who am I, my son is in middle school and his teacher pre-algebra teacher wa...

my son is in middle school and his teacher pre-algebra teacher wants him to write a summary on "who I am " about his self. summary about myself. I need your to know do have a any

1, f(x)=5x-3 g(x)=-2x^2-3 find f(-3 )and g(5)

f(x)=5x-3 g(x)=-2x^2-3 find f(-3 )and g(5)

Homogeneous system of equations, The reduced row echelon form of  is equa...

The reduced row echelon form of  is equal to R =   (a)  What can you say about row 3 of A? Give an example of a possible third row for A. (b)  Determine the values of

Ged prep, i dont want the answer but how i shouuld find the answer plz :A r...

i dont want the answer but how i shouuld find the answer plz :A rectangular display case houses a square pyramid. Both have the same square base measuring x inches on a side. The t

Elem mat., A store sells cashews for $3.00 per pound and pecans for $8.00 p...

A store sells cashews for $3.00 per pound and pecans for $8.00 per pound. How many pounds of cashews and how many pounds of pecans should you mix to make a 50-lb mixture costing $4

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd