Use the high-low method to determine variable cost per unit, Cost Accounting

Assignment Help:

The following data is available regarding costs and units:
Observation Machine-hours Total Operating Costs
January 4,000 $45,900
February 5,000 52,500
March 3,400 44,025
April 4,400 48,000
May 4,500 49,200
Required:
a. Use the high-low method to determine variable cost per unit and the fixed costs.
b. If June's estimated machine-hours total 4,200, what are the total estimated costs of the Machining Department? What are the costs per hour?
Variable Cost Per Unit ___________________________________
Fixed Costs ____________________________________
Costs @ 4,200 units ____________________________________
Cost Per Hour @ 4,200 ____________________________________


Related Discussions:- Use the high-low method to determine variable cost per unit

Types of variances, TYPES OF VARIANCES Variances are computed for the e...

TYPES OF VARIANCES Variances are computed for the entire three basic elements of cost - direct labour, direct material, and overhead variance 1. Direct labour variance 2.

Types of overhead absorption rate, Types of Overhead Absorption Rate ...

Types of Overhead Absorption Rate NB: Overheads incurred are generally absorbed on the basis of budgeted or estimated figures. The given basis may be applied leading to the

Overhead budgets for 2011., Atkinson's Reliable Tools makes two products th...

Atkinson's Reliable Tools makes two products that use similar raw materials: #587Q and #253X. Estimated production needs for a unit of each product follows. #587Q #253X Steel (in p

Calculate the optimal re-order quantity, Mr. Marley is a wholesaler who buy...

Mr. Marley is a wholesaler who buys and sells a wide range of products, one of which is the Laker. Mr. Marley sells 24,000 units of the Laker each year at a unit price $20. Sales o

Overhead variance, The following information is for the third quarter of th...

The following information is for the third quarter of this year: Planned Actual Production 92,000 units 87,000 units Direct labor hours 506,800 DL hrs 380,000 DL hrs Fixed manuf

Determine cost, . Alice Company has received a special order from Jo...

. Alice Company has received a special order from John. John wishes to buy 100 units of Alice's product at a price of $48. The regular price is $65. The unit cost informati

Calculate the annual percentage rate, Amanda Deal, president of XYZ, had re...

Amanda Deal, president of XYZ, had recently finished an arduous round of meetings with her financial staff". Those meetings dealt with the details necessary to produce an accurate

Considerations in variance investigation, Considerations in Variance Invest...

Considerations in Variance Investigation As already notice above, not all variances are investigated; this is only the material and meaningful as for cost control reasons vari

Determine the depletion cost per board foot, Conan O'Brien Logging and Lumb...

Conan O'Brien Logging and Lumber Company owns 3,300 acres of timberland on the north side of Mount Leno, which was purchased in 2000 at a cost of $650 per acre. In 2012, O'Brien be

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd