What was the cost of goods manufactured for the period, Cost Accounting

Assignment Help:

A company started with $0 in direct materials, purchased $5,000 of materials, and ended with $300 in materials. Direct labor equaled $4,000. The applied overhead for the period was $2,250. There were no beginning or ending work in process amounts. What was the cost of goods manufactured for the period?

A. $11,250

B. $10,950

C. $11,550

D. $9,000


Related Discussions:- What was the cost of goods manufactured for the period

Overhead anaylysis, the annual overhead costs for abc ltd which has 3 produ...

the annual overhead costs for abc ltd which has 3 production centeres and 2 service centers are as follows. indirect wages & supervision X 2million Y 2million 3 production departme

Job order costing, the folloeing job order cost sheets were purchased for t...

the folloeing job order cost sheets were purchased for three jobs that were in production during january job 97 job 98 job 99 material

Elements of non - manufacturing costs, Elements of Non - Manufacturing cost...

Elements of Non - Manufacturing costs Non-Manufacturing costs are costs incurred via all activities such support the production of services and goods. They are selling costs

Break even point, Campground Inc. is considering the production and sale of...

Campground Inc. is considering the production and sale of propane lamps. Annual fixed costs associated with the project are expected to total $60,000. In addition, each lamp would

Cost concepts / classification of costs, COST CONCEPTS / CLASSIFICATION OF ...

COST CONCEPTS / CLASSIFICATION OF COSTS 1. According to functions Administration cost / office cost Selling cost Production cost / factory cost / manufacturing c

Advantages and disadvantages of uniform costing, Advantages and Disadvantag...

Advantages and Disadvantages of Uniform Costing Advantages 1. It enables costs to be compared simply 2. It makes it easier to computerize the accounting system of d

Determine profit by using absorption costing, Determine Profit by Using Abs...

Determine Profit by Using Absorption Costing Assuming the fixed overhead absorption rate was Ksh.3 per litre, then what would be the profit utilizing absorption costing? a)

What is subphylum uniramia, Tlie subphylum is called Uniramia because of t...

Tlie subphylum is called Uniramia because of the presence of unbranched appendages. These animals have non-jointed mandibles, uubranched appendages without any palps. They have

Traditional income statement, Traditional income statement: The DU Inn i...

Traditional income statement: The DU Inn is an 80-room hotel located on some mountaintop in Colorado. It has no bar or restaurant and is positioned as a mid-priced, good quality

Overheadd anarlysis, Following figures are taken from annual budget of ABC ...

Following figures are taken from annual budget of ABC manufacturers for the year 2013: Fixed factory overhead Rs. 4,000,000 Factory overhead absorption rate Rs. 70 per direct labor

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd