Illustrate pythagorean theorem, Mathematics

Assignment Help:

Q. Illustrate Pythagorean Theorem?

Ans.

You have definitely seen the Pythagorean Theorem before, so a2+ b2 = c2 should look familiar to you.

The Pythagorean Theorem applies to right triangles (and only right triangles), where c is the length of the hypotenuse (the side opposite the right angle) and a and b are the lengths of the legs (the other two sides).

So in the following triangle, the Pythagorean theorem states that x2 + y2 = 1

2412_Illustrate Pythagorean Theorem.gif

You can use the Pythagorean theorem in reverse to tell whether a triangle is a right triangle.

1143_Illustrate Pythagorean Theorem1.gif


Related Discussions:- Illustrate pythagorean theorem

Theory of equations, If p,q,r are roots of x^3-3x^2+4x-7=0 (p+2)(q+2)(...

If p,q,r are roots of x^3-3x^2+4x-7=0 (p+2)(q+2)(r+2)=

Error in measurement, what is actual error and how do you calculate percen...

what is actual error and how do you calculate percentage error

Shares and dividend, a man in rested rupee 800 is buying rupee 5 shares and...

a man in rested rupee 800 is buying rupee 5 shares and then are selling at premium of rupee 1.15. He sells all the shares.find profit

Mrs. farrell''s class has 26 students how many were absent, Mrs. Farrell's ...

Mrs. Farrell's class has 26 students. Just 21 were present on Monday. How many were absent? Subtract the number of students present from the total number within the class to de

Arithmetic mean, When three quantities are in A.P., then the middle...

When three quantities are in A.P., then the middle one is said to be the arithmetic  mean of the other two. That is, if a, b and c are in A.P., then b is th

Proportions, if oranges cost $2.40 a dozen, how much do 2 oranges cost?

if oranges cost $2.40 a dozen, how much do 2 oranges cost?

If t2+t+1=0 , t=w,w 2 L.H.S (w+w 2 ) + (w 2 + w) 2 ........  1  + 1 ....

t=w,w 2 L.H.S (w+w 2 ) + (w 2 + w) 2 ........  1  + 1 ..... But every third term is of the form: (w 3n +w 3n ) 2 =22 There are nine such terms. Their sum is 36. The rema

Jay bought twenty-five $0.37 stamps how much did he spend, Jay bought twent...

Jay bought twenty-five $0.37 stamps. How much did he spend? To ?nd how much Jay spent, you must multiply the cost of each stamp ($0.37) through the number of stamps purchased (

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd