Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Evaluate subsequent proportion:
Example 2:
If 5 pounds of apples cost 80 cents, how much will 7 pounds cost?
Solution:
By using x for the cost of 7 pounds of apples, the subsequent proportion can be written.
5 pounds/7 pounds = 80 cents/ x
The product of the extremes is (5)(x) = 5x.
The product of the means is (7)(80) = 560.
Equate these two products which solve the resulting equation.
5x = 560
5x/5 = 560/5
x = 112
The unit of x is cents. Therefore, 7 pounds of apples cost 112 cents or $1.12.
how many times In a 12 hour period will he numbers add up to 6? (hint 3:00 is one answer0
the 10 miles assigned to the chess club start at the 10 mile point and go to the 20 mile point when the chess club members have cleaned 5/8 of their 10 mile section between which m
I need help with my homework, I am to the edge right now with this w=5pq/2
(x^2)y-(y^2)x
Limits The concept of a limit is fundamental in calculus. Often, we are interested to know the behavior of f(x) as the independent variable x approaches some
R.2,4,6,8,10 B.8,10
Surface Area- Applications of integrals In this part we are going to look again at solids of revolution. We very firstly looked at them back in Calculus I while we found the
term paper for solid mensuration
I have 6 cups of patatos that I have to share with 13 friends write that as the nearest hundredth
what Is the common denominator for 1/2 and 1/4
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd