Compute the primary and the secondary currents, Physics

Assignment Help:

Q. In an ideal transformer, the transformer ratio is 1:20.The input voltage and the input power are 6 V and 600 mW respectively. Compute the primary and the secondary currents.

Solution:

         EpIp = 600 mW                         = 600 X 10-3 W

      Primary current Ip             = EpIp / Ep = 600 X 10-3/ 6 = 100 X 10 -3A

       Ip / Is        = 1 /20

Secondary current is               = Ip X 20 = 2000 X 10 -3 A = 2 A


Related Discussions:- Compute the primary and the secondary currents

Moment of inertia, Moment of Inertia In this section we get formulae for...

Moment of Inertia In this section we get formulae for determining the moment of inertia or second moment of a mass around an axis for several common physical shapes. The mome

Electrical measuring instruments, Electrical measuring instruments: Qua...

Electrical measuring instruments: Quantities of electrical current, voltage and resistance are measured using instruments called meters. Until the advent of electronic displays

What is the charge on each one ball then, Q. Regard as two small metal...

Q. Regard as two small metal balls one having a charge of +1 micro-coulombs and the other having a charge of +3 micro-coulombs. The balls are get into momentary contact with e

Rain bow, why the shape of rainbow is ark?

why the shape of rainbow is ark?

Capacitors, Capacitors: When a voltage is applied to a capacitive circu...

Capacitors: When a voltage is applied to a capacitive circuit there is a change in the electric flux. The ease with which this change takes place is a measure of the capacitan

Calculate the local value of g, An astronaut on a small planet wishes to me...

An astronaut on a small planet wishes to measure the local value of  g  by timing pulses traveling down a wire which hasa large object suspended from it. Assume a wire of mass3.50

Soecific heat capacity, A lead bullet moves horizontally with a velocity of...

A lead bullet moves horizontally with a velocity of 130 ms-1 and embedded into a cement wall after collision. If the specific heat capacity of lead = 130 JKg-1°C-1 and all heat pro

Electromagnetic wave, which electromagnetic wave is used to detect forged d...

which electromagnetic wave is used to detect forged documents

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd