On august 31 2010 a company purchased 10000 shares of stock

Assignment Help Accounting Basics
Reference no: EM13606130

On August 31, 2010, a company purchased 10,000 shares of stock for $30 per share. Management recorded the stock in the securities available for the sale portfolio. The following information pertains to the price per share of stock: Price 12/31/2010 $35 12/31/2011 $34 12/31/2012 $37 Prepare journal entries for the investments in SAS and the Net Realized losses/gains for each date given. Then compute the balance in the Net Unrealized Losses/Gains.

Reference no: EM13606130

Previous Q& A

  Describe the schedule of cost of goods manufactured how

describe the schedule of cost of goods manufactured. how does it tie into the income statement? explain. give examples

  The lansing community college registrars office is

the lansing community college registrars office is considering replacing some canon copiers with faster copiers

  Juornalize the entries to record the follwing selected

juornalize the entries to record the follwing selected transactions of supernatural grave markers inc.april 15. paid

  Two sinusoidal waves traveling in opposite directions

two sinusoidal waves traveling in opposite directions interfere to produce a standing wave with the following wave

  On july 1 2011 atwater corporation issued 2000000 face

on july 1 2011 atwater corporation issued 2000000 face value 10 10-year bonds at 2271813.this price resulted in an

  Assume that in recent years both expected inflation and the

assume that in recent years both expected inflation and the market risk premium rm ? rrf have declined. assume also

  Paul woonan a self employed accountant is married and

paul woonan a self employed accountant is married and enrolls in a non-group health insurance plan. the plan costs 7710

  Discuss why it is necessary for accountants to assume that

discuss why it is necessary for accountants to assume that an economic entity will remain a going concern. if an entity

  Activities that involve the production or purchase of

activities that involve the production or purchase of merchandise and the sale of goods and services to customers

  Eleby company has gathered the following information units

eleby company has gathered the following information. units in beginning work in process 0 units started into

Reviews

Write a Review

 

Similar Q& A

  Cost recovery deduction for the business assets

Alice purchased office furniture on September 20, 2010, for $100,000. On October 10, she purchased business computers for $80,000. Alice did not elect to expense any of the assets under sect; 179. Determine the cost recovery deduction for the busi..

  The following total costs were reported last year direct

motor company manufactures 10000 units of part m-l each year for use in its production. the following total costs were

  Progo plans to sell 1200 carriers next year and has

progo plans to sell 1200 carriers next year and has budgeted sales of 48000 and profits of 20000. variable costs are

  Deschambault inc is working on its cash budget for december

deschambault inc. is working on its cash budget for december. the budgeted beginning cash balance is 21000. budgeted

  Stallman company took a physical inventory on december 31

stallman company took a physical inventory on december 31 and determined that goods costing 261370 were on hand. not

  Calculate the following variances

Calculate the following variances:  Direct manufacturing labor rate variance,  Direct manufacturing labor usage variance,  Direct materials price variance (how we did it in the chat session),  Direct materials usage variance

  The steps in the accounting cycle for a merchandising

the steps in the accounting cycle for a merchandising company are different from the accounting cycle for a service

  Prepare the journal entries for sales receivable

Prepare the journal entries for sales receivable

  Distinguish between product costs and period costs define

distinguish between product costs and period costs. define both types of costs and provide

  On december 31 there were 116 units remaining in ending

on december 31 there were 116 units remaining in ending inventory. these 116 units consisted of 20 from january 22 from

  Related data are product unit selling price unit

carter co. sells two products arks and bins. last year carter sold 14000 units of arks and 56000 units of bins.

  The standard materials cost to produce one unit of product

the standard materials cost to produce one unit of product m is 6 pounds of material at a standard price of 50 per

Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd