Reference no: EM131975476
Question - Algo Davis Company produces a common machine component for industrial equipment in three departments: molding, grinding, and finishing. The following data are available for November:
Molding Grinding Finishing
Direct Materials $143,900 $14,400 $9,400
Direct Labor 14,300 33,500 23,300
Applied Overhead 18,500 136,400 18,800
During November, 9,600 components were completed. There is no beginning or ending WIP in any department.
Required:
1. Make a schedule showing, for each department, the cost of direct materials, direct labor, applied overhead, product transferred in from a prior department, and total manufacturing cost.
2. Calculate the unit cost. (Round the unit cost to two decimal places.)
|
How much would you be willing to pay for each of investment
: If the required return for both is 8%, which one do you prefer? How much would you be willing to pay for each of these investments?
|
|
Create in general journal format entry to record issuance
: On September 1, 2017, Windsor Company sold at 104 (plus accrued interest). Create in general journal format the entry to record the issuance of the bonds.
|
|
What is the net present value of more attractive alternative
: A firm that purchases electricity from the local utility for $200,000 per year is considering installing a steam generator at a cost of $290,000.
|
|
How much is this annuity worth 5 years from now
: A six-year annuity of $10000 quarterly payments will begin 8 years from now. The discount rate is 9%, compounded quarterly.
|
|
Calculate the unit cost
: During November, 9,600 components were completed. There is no beginning or ending WIP in any department. Calculate the unit cost
|
|
What date will settlement take place
: If the enter into FRA on the date 2018/04/16 , on what date will settlement take place?
|
|
Find the depreciation tax shield for the project
: Your firm needs a machine which costs $220,000, and requires $37,000 in maintenance for each year of its 3 year life.
|
|
Prepare the journal entry for grouper for the sale
: Prepare the journal entry for Grouper for the sale of the first 93 stations. The cost of each station is $59.
|
|
What will the account balance be in 9 years
: If Samuel deposits $11,040 into a bank account that pays 5.91% interest compounded quarterly, what will the account balance be in 9 years
|