Reference no: EM131811995
Question - Cost of goods manufactured, cost of goods sold, and income statement Gravois, Inc., incurred the following costs during June:
Selling expenses . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $1 58,375
Direct labor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 283,1 40
Interest expense . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 41 ,065
Manufacturing overhead, actual . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 204,750
Raw materials used . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 460,980
Administrative expenses . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 23,000
Required:
During the month, 19,500 units of product were manufactured and 11,000 units of product were sold. On June 1, Gravois, Inc., carried no inventories. On June 30, there were no inventories for raw materials or work in process.
a. Calculate the cost of goods manufactured during June and the average cost per unit of product manufactured.
b. Calculate the cost of goods sold during June.
c. Calculate the difference between cost of goods manufactured and cost of goods sold. How will this amount be reported in the financial statements?
d. Prepare a traditional (absorption) income statement for Gravois, Inc., for the month of June. Assume that sales for the month were $1,035,000 and the company's effective income tax rate was 35%.
|
What is poole total income tax
: Poole, 45 years old and unmarried, is in the 15% tax bracket. What is Poole's 2009 total income tax rounded to the nearest dollar
|
|
Determine the equivalent units for march
: 1. Determine the equivalent units for March for pulping and conversion.
|
|
Prepare an essay using five to seven academic resources
: Prepar 1,500-1,750-word essay using five to seven academic resources in which you argue that a contested case involving sale, trade or donation of human organs.
|
|
Find the probability that ball was drawn from Bag I
: Bag I contains 4 white and 6 black balls while another Bag II contains 4 white and 3 black balls. One ball is drawn at random from one of the bags.
|
|
Calculate the cost of goods manufactured during june
: Calculate the cost of goods manufactured during June and the average cost per unit of product manufactured
|
|
Fine papers in three production departments
: Scribners Corporation produces fine papers in three production departments-Pulping, Drying, and Finishing. In the Pulping Department, raw materials
|
|
Discuss difficult extraction methods
: Silver Company uses one raw material, silver ore, for all of its products. It spends considerable time getting the silver from the ore before it starts
|
|
Determine who the target customer is for the new product
: Now that you have evaluated the marketing environment and established some marketing goals for MM, it is time to get started with the new product plan.
|
|
Compute production cost per unit under absorption
: Compute production cost per unit under absorption costing. $48.00 $142.50 $140.00 $103.00 $55.00
|