Lienear programming , Strategic Management

A paper mill produces two grades of paper viz., X and Y. Because of raw
material restrictions, it cannot produce more than 400 tons of grade X paper
and 300 tons of grade Y paper in a week. There are 160 production hours in a
week. It requires 0.20 and 0.40 hours to produce a ton of grade X and Y papers.
The mill earns a profit of Rs. 200 and Rs. 500 per ton of grade X and Y paper
respectively. Formulate this as a Linear Programming Problem..
Posted Date: 2/14/2013 8:35:37 AM | Location : USA







Related Discussions:- Lienear programming , Assignment Help, Ask Question on Lienear programming , Get Answer, Expert's Help, Lienear programming Discussions

Write discussion on Lienear programming
Your posts are moderated
Related Questions
Explain what is meant by 'non-market housing' and by what means it is delivered in either the UK or a country of your choice. What problems arise in its delivery? Outl

Define Managerial Process of Crafting & Executing Strategy the managerial ins & outs of crafting & executing company strategies. Special thought is given to management's direc

#quesWhat features of Johnson & Johnson''s "Our Credo" made it so effective in guiding J&J''s response to the Tylenol tampering crisis? Where was J&J''s "Our Credo" in the run-up t

Problem: Both person A and person B are purchasing bananas and apples from the same supermarket, where the price of a banana is $2 and the price of an apple is $1. Person A is curr

What are the problems in assessing the potential for synergy from a merger

Question: (a) Many organizations consider the maintenance function as a critical operational and decision making area that can guarantee plant availability and reliability. A


Q. Factors about transfer pricing? Does the supplier have a solid track record for delivery e.g. references from other satisfied customers in terms of the quality of servic

Conduct an industry & a 5-Forces analysis for BOE/AIR. w/focus on commercial aircraft mfg (Hint: extend POV to travel preferences now & future, & review BOE/Air''s POVs on the indu

Lukas Manufacturing is presently producing a tape holder that has a variable cost of $0.75 per unit and a selling price of $2.00 per unit.  Fixed costs are $20,000 a year.  Present