Creating budget and annual operating budget assignment, Cost Accounting

This assignment will consist of developing a center-based financial operating budget. A break-even and Cash-flow projection are not required for this assignment. Students will develop the budget based on the following information.

  • Use the ages and numbers of children, staff salaries, etc. from the Staffing Patterns Project
  • Ratios: Use NH Licensing ratios
  • Assume the program is non-profit (so this is a break-even budget)
  • Food subsidy: student choice (current reimbursement rates and eligibility requirements can be found online)
  • Grant funding (i.e. United Way, other foundations, etc.): student choice
  • Use a Utilization Rate of 90% - utilization rate is the potential percentage of child care slots being used.  On Blackboard are articles with examples.
  • Other Expenses (use these dollar amounts):
  •  
    1. Rent:  Assume $2000 per month for rental property
    2. Insurance:  Assume $6,000 per year for property and liability insurance
    3. Utilities (electricity, phone, gas): Assume $1000 per month
  • Food, equipment, classroom supplies, maintenance, and cleaning - students will determine the budget for these categories
  • Other components to include:
  •  
    1. Initial  and/or annual registration/enrollment fees (to make up for income lost due to utilization rate)
    2. Fundraising
    3. Professional membership costs
    4. Non-teaching staff salaries
    5. Curriculum materials
    6. Replacement items, i.e. furniture, computers, books, etc.
    7. Field trips
    8. Marketing/Advertising
    9. Office Supplies
    10. Attorney on retainer
    11. Tax preparation services
    12. The need for part-time staff

To supplement the budget, students will include rationale for any line items with comments in individual cells (i.e. how the number was calculated, determined, or estimated). In Excel, it will be apparent that students have included a comment because of a small red triangle in the right-hand corner of a cell. Students will also provide a reflection in a Microsoft Word document that addresses the following questions/statements in 2 to 3 pages:

  • What did you find to be the challenges of creating this budget?  What, if any, were the rewards?
  • Discuss what, if anything, you learned from this process? 
  • Do you aspire one day to be in a position where you have the opportunity to create a budget for a child care center?
Posted Date: 2/16/2013 12:34:58 AM | Location : United States







Related Discussions:- Creating budget and annual operating budget assignment, Assignment Help, Ask Question on Creating budget and annual operating budget assignment, Get Answer, Expert's Help, Creating budget and annual operating budget assignment Discussions

Write discussion on Creating budget and annual operating budget assignment
Your posts are moderated
Related Questions
2012                     2011 Cash                               12200                 17700 Acct receivable                  25200                  22300 Investments


Prepare answers to each of the following questions.  Assume a tax rate of 30%. (i) Harry Ltd has a balance of prepaid rent in the balance sheet amounting to $100 000 as at 30 Ju

Chen Enterprises purchased 67,000 pounds (cost = $616,400) of direct material to be used in the manufacture of the company''s only product.

Determine When to Stock It will be influence with the inventory system in place as given: 1. Periodic order system. The firm obtains a new order of the amo

What are the strengths and weaknesses of the various costing methods and which would you recommend for a manufacturing enterpris? 2000word assay plus appendix

Materials Transaction i. Purchase of Materials on Credit ii. Return of Materials to Suppliers iii. Purchase of Materials in Cash. The above transactions affect both t

Place a prepared slide of Giardia first under tlie low power and then under the high power of the microscope and observe tlie followilig characters. i) Bilaterally symmetrical

What are the major features of JIT?

Production of a particular product costs $50 per material, $80 per labour and variable overhead is 75% of labour cost. If the selling price per unit is $230 and fixed cost amounts