Bottleneck for each product, Mathematics

 A company makes 2 products, Product A and Product B. The product characteristics are shown in the following table.

Product

A

B

Price ($/unit)

$800

$1,000

Cost of materials ($/unit)

$200

$250

Cost of labor ($/unit)

$150

$200

Market demand per week (units)

200

150

 

The products are fabricated and assembled in four different workstations (W, X, Y, Z). Every workstation is available for 60 hours a week and there is no setup time required when shifting from the production of 1 product to any other. The processing requirements to make one unit of every product are shown in the table.


Processing time (min/unit)

Workstation

Product A

Product B

W

8

12

X

9

12

Y

10

20

Z

5

8

 

a)      Using the traditional method, which refers to maximizing the contribution margin per unit for every product, what is the optimal product mix and resulting profit?

b)      Using the bottleneck method, which refers to maximizing the contribution margin per minute at the bottleneck for every product, what is the optimal product mix and resulting profit?

 

Posted Date: 3/19/2013 2:28:05 AM | Location : United States







Related Discussions:- Bottleneck for each product, Assignment Help, Ask Question on Bottleneck for each product, Get Answer, Expert's Help, Bottleneck for each product Discussions

Write discussion on Bottleneck for each product
Your posts are moderated
Related Questions


solve the differential equation 8yk+2-6yk+1+yk=9 ,k=0 given that Y0=1 and y1=3/2

Vector theories

A seahorse layes about 200 eggs.How would you include this data on your pictograph.would you need to change anything.Explain the change.show your work.

A reaction following first-order kinetics was studied by determining the reactant concentrations at equal time intervals. Each successive pair of concentrations, [A] o and [A] 1

A box is 30 cm long, 8 cm wide and 12 cm high. Determine the length of the diagonal AB ? Round to the nearest tenth. a. 34.5 cm b. 32.1 cm c. 35.2 cm d. 33.3 cm

HOW DO CHILDREN LEARN? : Have you ever tried teaching a young child what "ball" means? Did you do it by a lot of verbal description" Or did you let the child actually handle a b


Mary made 34 copies at the local office supply store. The copies cost $0.06 each. What was the total cost of the copies? Multiply 34 by $0.06 to ?nd out the total cost; 34 × $0