Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Using CAPM's formula,
Return on equity = Risk-free rate + Beta*(Expected market return - risk-free rate)
With the given information,
Return on equity = 1% + 1.7*(9% - 1%) = 14.60%
Hence SuperSoft stock's expected return on the projected investment is 14.60%. With the DDM formula,
P0 = D1/(Ke - g)
With the given information and that calculated using CAPM,
$100 = $1/(14.60% - g)
14.60% - g = 1%
g = 14.60% - 1%
g = 13.60%
Thus the implied growth rate for this stock is 13.6%
SUBSIDIARY COMPANIES (1AS 27) A subsidiary company is a company in which the investing company (also called holding or parent company) controls the financial and operating polici
Balance Sheet and Income Statement Commentary
Fakari had the following asset at the ending of the year 2013 having started the business at the beginning of the same year. kSH.000 Account payables 15,800 equipment 46,000
Investors need a 15% rate of return on Brooks Sisters' stock (rs = 15%). a. What would the value of Brooks's stock be if the last dividend was D0 = $1.5 and if investors expect
Prepare an Excel spreadsheet containing the following: - Construct the next five-year pro-forma statements (income statement and balance sheet). - Estimate annual F
GOODWILL Previously under IAS 22 on Business combinations, goodwill on consolidation used to be amortized over an estimated period of years. However, IFRS 3 (still on business
1) Inventory of raw material are held to make sure that the production process is not disrupted because of shortage of raw material. The amount of raw material inventory would base
For what EDP is using in accounting
Sales= 4,500,000 Min required return= 15% Avg Operating assets= 1,800,00 Residual Income= 90,000 !) Whats the company's return on investments? Please show work so I can see how
The forecast income statements are as follows: WORKINGS Sales = 50000 × 1·12 = $56000000 Variable cost of sales = 30000 × 1·12 × 0·85 = $28560000 Fixed cost of sa
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd