problems, Operation Management

Assignment Help:
the rate of use of a particular raw materials from stores is 20 units per year. the cost of placing and recieving an order is Rs. 40. the cost of each unit is rs. 100 . the cost of carrying inventory in percent is 0.16 and it depends upon the average stock. Determine the economic order quantity. if lead time is 3 months , Calculate the reorder point.

Related Discussions:- problems

Explain when the doctor dictates a decimal such as point1, What do you do w...

What do you do when the doctor dictates a decimal such as "point 1"?

Explain which path is the critical path, Given the information below: 1....

Given the information below: 1. Construct a network using the AON (Activity on Network method) like we did in class. See problem 3.4 on page 90 and its answer in the Appendix on

Explain penultimate law of the land, A constitution is best described as: A...

A constitution is best described as: Answer the statutory law of the land the fundamental law of the land the supplementary law of the land the penultimate law of the land the acce

Attitudes as well bargaining behaviours of the participants, Do you think t...

Do you think the attitudes and bargaining behaviours of the participants in collective bargaining negotiations are more or less important in the final outcome than economic conditi

Explain shareholder activism, McDonald's Corporation, the world's largest f...

McDonald's Corporation, the world's largest fast-food restaurant chain, with 2010 revenues of $24 billion,has recently been on a "roll." Its shareholder value has more than doubled

Calculate the annual total cost, ABC Aircraft uses 2,000 drill bits annuall...

ABC Aircraft uses 2,000 drill bits annually. Each drill bit costs $50 and each order ABC places costs $30. The annual carrying rate is 20% of unit cost. ABC has contracted with the

Explain what specific actions entrepreneurs can take, Consider the four maj...

Consider the four major reasons for new business failure. Discuss what specific actions entrepreneurs can take to minimize or avoid these causes of failure

How understanding of consumer behaviour helped groupon grow, How has an und...

How has an understanding of consumer behaviour helped Groupon grow from 400 subscribers in Chicago in 2008 to 60 million subscribers in 40 countries today? What is the Groupon Prom

Explain units of output per dollar of input, A hamburger factory produces 4...

A hamburger factory produces 40,000 hamburgers each week. The equipment used costs $5,000 and will remain productive for 4 years. The labor cost per year is $9,500. a. What is the

Line balancing, what happens if line balance doesnt exist?

what happens if line balance doesnt exist?

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd