Prepare a direct material purchases budget., Cost Accounting

Assignment Help:

1) The Svelte Jeans Company produces two different types of jeans. One is called the "Simple Life" and the other is called the "Fancy Life". The company sales budget estimates that 350,000 of the Simple Life Jeans and 200,000 of the Fancy Life will be sold during 20XX. The production budget requires 353,500 units of Simple Life jeans and 196,000 Fancy Life jeans manufactured. The Simple Life jeans require 3 yards of denim material, a zipper, and 25 yards of thread. The Fancy Life jeans require 4.5 yards of denim material, a zipper, and 40 yards of thread. Each yard of denim material costs $3.25, the zipper costs $.75 each, and the thread is $.01 per yard. There is enough material to make 2,000 jeans of each type at the beginning of the year. The desired amount of materials left in the ending inventory is to have enough to manufacture 3,500 jeans of each type. Prepare a direct material purchases budget.


Related Discussions:- Prepare a direct material purchases budget.

Derive a truth table for a combinational logic circuit, Derive a truth tabl...

Derive a truth table for a combinational logic circuit that is to decode a 4-bit BCD representing a number in the range 0-9 and generate an appropriate 7-bit output to illuminate t

Flexible budget, Flexible Budget Flexible budget is a budget that is d...

Flexible Budget Flexible budget is a budget that is designed to change in accordance along with the level of activity attained. It includes budgeting at various levels in anti

Weighted average method, Weighted Average Method This way is a perpet...

Weighted Average Method This way is a perpetual weighted average system whereas the issue price is recalculated after one of receipt of stocks taking into accounts both money

ECONOMIC ORDER QUANTITY, ANNUAL DEMAND = 2400 UNITS ORDERING COST PER UNIT ...

ANNUAL DEMAND = 2400 UNITS ORDERING COST PER UNIT = RS.4.00/- UNIT PRICE = RS 2.40/- STORAGE COST = 2% P.A INTEREST RATE = 10 % P.A LEAD TIME = HALF MONTH CALCULATE ECONOMIC ORDER

Absorption costing, What is an advantage of using absorption costing? A....

What is an advantage of using absorption costing? A. It permits a business to calculate the break-even point for production. B. It permits a business to calculate the total c

Calculate break even point using a mathematical equation, Smart Ltd ha sa u...

Smart Ltd ha sa unit selling price of $500 variable costs per unit of $325 and fixed costs of $140 000. Calculate the break even point in units using (a) a mathematical equations a

Changes in variable cost and selling price per unit, Changes in Variable Co...

Changes in Variable Cost and Selling Price per Unit The contribution sales ratio is affected by any change in variable cost or selling price per unit. This ratio is a mea

Chapter 4 Fundamentals of Cost Analysis for Decision Making, 31. Special Or...

31. Special Orders Maria’s Food Service provides meals that nonprofi t organizations distribute to handicapped and elderly people. Here is her forecasted income statement for April

Business, Purchase of office supplies.

Purchase of office supplies.

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd