lpp, Operation Research

Assignment Help:
A paper mill produces two grades of paper viz., X and Y. Because of raw material restrictions, it cannot produce more than 400 tons of grade X paper and 300 tons of grade Y paper in a week. There are 160 production hours in a week. It requires 0.20 and 0.40 hours to produce a ton of grade X and Y papers. The mill earns a profit of Rs. 200 and Rs. 500 per ton of grade X and Y paper respectively. Formulate this as a Linear Programming Problem.

Related Discussions:- lpp

Automation, whatdo you mean by automation

whatdo you mean by automation

Support - report writing presentation , Support Supporting materials  ...

Support Supporting materials  is vital for  making the presentation effective. It  clarifies the  speaker  ideas  makes  the presentation more  illuminating as well  as intere

OR, Models in OR

Models in OR

Data collection procedure, A series of questionnaire for Delphi were mailed...

A series of questionnaire for Delphi were mailed to the selected experts who meet the criteria that mention in above. The overall purpose of the Delphi technique was to achieve the

data analysis and research methodology , Case  Study - Data Analysis ...

Case  Study - Data Analysis Sandarsen  inc was testing new  packaging  and a few  recipe  for a family  desert cookie  that had  been  on the  market for several years. It wa

Rank methods spearman s, Rank Methods Spearman s When the variables  u...

Rank Methods Spearman s When the variables  under  consideration are  not capable  of quantitative  measurement but can  be arranged  in serial  order( ranks) we find  correla

Linear programming , #questionQuestion. a paper mill produces two grades o...

#questionQuestion. a paper mill produces two grades of paper viz.,xand y.Bacause of raw material restrictions, it cannot produce more than 400 tones of grade x paper and 300 tons

Linear programming, Ask question #Minimum 100 words acceptNas food produces...

Ask question #Minimum 100 words acceptNas food produces to kinds of popular dark chocolate bars. the banana and coffee. the banana bar costs 0.22 to make and sells of 0.35, where a

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd