Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
A machine gun fires a bullet of mass 40 g with a velocity 1200 m/s The man holding it, can exert . a maximum force of 144 N on the gun. How many bullets can he fire per second at the most? Solution) According to newtons 2nd law..... F=m(v-u)/t144=0.04*n*1200/1 (per second...so t=1s)n=3 bullets / sec
what is procedure of vibration magnetometer
Wave motion is the motion in which the particle/matter remains at the point where it is. But the disturbance/energy gets transfer from one point to the other. The particle just o
define the coefficient of friction
Can Resultant of Two SHM be Non Periodic
What is force
Examples of unlike parallel forces
To develop the correct mathematical explanation of the distribution of radiated energy of a blackbody with respect to wavelength for a given temperature. Planck found it essent
what is solid states physics
Neutron is a fundamental particle carrying: (1)A charge of +1 unit and a mass of 1 unit (2)No charge and a mass of 1 unit (3)No charge and no mass (4) A charg of -1
In the SI system of measure, what is the unit of capacitance? Ans: In the SI system of measure, farad is the unit of capacitance.
He force exerted by machine gun on man''''s hand in firing a bullet = change in momentum per second on a bullet or rate of change of momentum =(40/1000*)1200= 48 N .The force exerted by man on machine gun = 144 NTherefore, number of bullets fired = 3
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd