Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Q. A capacitor of capacitance 2 μF is in an ac circuit of frequency 1000 Hz. If the rms value of the applied emf is 10 V, find the effective current flowing through the circuit.
Solution:
Capacitive reactance XC = 1 / ωC
= 1 / 2π ν C
= 1 / 2 X 3.14 X 1000 X 2 X 10 -6
= 79.6 Ω
Irms = E eff / XC
= 10 / 79.6 = 0.126 A
To develop the correct mathematical explanation of the distribution of radiated energy of a blackbody with respect to wavelength for a given temperature. Planck found it essent
B-Infrared (IR) Radiant Heat Heat radiation can be achieved by using infrared (IR) radiation it penetrates about 3mm in the skin. excessive exposure can cause erythema(redden
Voltage: Voltage is the electrical equivalent of mechanical potential. If a person drops a rock from the first storey of a building, the velocity it will reach when dropped wi
Electrical Properties of Dielectric Materials The term "Dielectric strength" of a dielectric material means the maximum electric field strength that it can withstand intrinsica
Three coils each having resistance 3 Ω and inductive reactance 4Ω are linked (i) instar and (ii) in delta to a 415V, 3-phase supply. Calculate for each connection (a)
In plane transmission grating the width of the each slit is same to half of the opaque portion. Which order of spectra will be absent?
Screw gauge works on the rule of screw. It has a linear scale called as the main scale, and another scale called as the circular scale. The circular scale can be moved by a head sc
Explain the term 'resolving power' of an astronomical telescope. How does it get affected on 1. Enhancing the aperture of the objective lens? 2. Enhancing the wavelength of t
What is cardiac output? Cardiac output is the volume of blood the heart pumps within a minute. Cardiac output (CO) is equivalent to the stroke volume (SV) of the heart multipli
A certain radioactive substance has a half-life of 40 minutes. How much of an original 100 grams substance will remain after 2 hours? solution) m= m0/2t/T m=100 gms.. t=2 hours
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd