Explain making and marketing the new product, Operation Management

Assignment Help:

Mary Williams, owner of Williams Products, is evaluating whether to introduce a new product line. After thinking through the production process and the costs of raw materials and new equipment. Williams estimates the variable costs of each unit produced and sold at $6 and the fixed costs per year at $60,000

a. If the selling price is set at $18 each, how many units must be produced and sold for Williams to break even? Use both graphic and algebraic approach to get your answer.

b. Williams forecasts sales of 10,000 units for the first year if the selling price is set at $14.00 each. What would be the total contribution to profits from this new product during the first year?

c. If the selling price is set at $12.50, Williams forecasts that first-year sales would increase to 15,000 units. Which pricing strategy ($14.00 or $12.50) would result in the greater total contribution to profits?

d. What other considerations would be crucial to the final decision about making and marketing the new product?


Related Discussions:- Explain making and marketing the new product

Share the data and understanding of the data, •Using the Internet, research...

•Using the Internet, research statistics using PollingReport.com. •Select a topic from either the "In the News" section or the "Issues" section. •Study the data that the Website pr

Question eXAM, Defining Operation Management Operations performance...

Defining Operation Management Operations performance Function of operations Evolution of operations management E-business Integrated value c

Explain how much safety inventory does the store carry, Demand during lead-...

Demand during lead-time for HP printers at a Sam's club store is normally distributed, with a mean of 500 and a standard deviation of 150. The store manager continuously monitors i

Explain should audio cables buy the new equipment, Audio cables, INC. is cu...

Audio cables, INC. is currently manufacturing an adapter that has a variable cost of $.50 per unit and a selling price of $1.00 per unit. Fixed cost are $14,000. Current sales volu

Linear programming, A paper mill produces two grades of paper viz, x and y....

A paper mill produces two grades of paper viz, x and y. Because of raw material restrictions, it cannot produce more than 400 tons of grade X paper and 300 tons of grade Y paper in

Describe delaying completion of the project, Using the data in Table 13-1, ...

Using the data in Table 13-1, what is the latest possible time that C may be started without delaying completion of the project? Table 13-1 The following represents a project with

Explain network technologies to gain a competitive advantage, 1. How could ...

1. How could Denver B-cycles use other wired or wireless network technologies to gain a competitive advantage? 2. What Information not described in the case can Denver B-cycle u

LPP, A PAPER MILL PRODUCES TWO GRADES OF PAPER VIZ., X AND Y. BECAUSE OF RA...

A PAPER MILL PRODUCES TWO GRADES OF PAPER VIZ., X AND Y. BECAUSE OF RAW MATERIAL RESTRICTIONS, IT CANNOT PRODUCE MORE THAN 400 TONS OF GRADE X PAPER AND 300 TONS OF GRADE Y PAPER I

Results and enabler are features of which quality management, Results and e...

Results and enablers are features of which quality management The European Foundation for Quality Management (EFQM) excellence model

How the job of industrial manager becomes more difficult, How the job of in...

How the job of industrial manager becomes more difficult? However, the job of industrial Manager becomes still more difficult because of: (i) Change in technology; (ii) C

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd