Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
A spring has a natural length of 20 Centimeter. A 40 N force is needed to stretch and hold the spring to a length of 30 Centimeter. How much work is completed in stretching the spring from 35 Centimeter to 38 Centimeter?
Solution : This illustration will need Hooke's Law to find out the force. Law of Hooke tells us that the force needed to stretch a spring a distance of x meters by its natural length is,
F(x) = k x
Here k < 0 is termed as the spring constant.
The first thing that we require to do is find out the spring constant for this spring. We can do which using the initial information. A force of 40 N is needed to stretch the spring 30Centimeter -20Centimeter = 10 Centimeter = 0.10meter from its natural length. By using Law of Hooke we have,
40 = 0.10k ⇒ k = 400
Therefore as per Hooke's Law the force needed to hold this spring x meters from its natural length,
F(x) = 400x
We need to know the work required to stretch the spring from 35Centimeter to 38Centimeter. First we require converting these in distances from the natural length in meters. Doing this provides us x's of 0.15meter and 0.18meter.
The work is now,
How can I use the I=Prt formula to get the interest for this problem? A car dealer sells me a car for $16450 with $3,290 down and $339.97 monthly payments for 48 months. What is
what is the differeance in between determinate and matrix .
calculation of emi %
Luis runs at a rate of 11.7 feet per second. How far does he run in 5 seconds? You must multiply 11.7 by 5; 11.7 × 5 = 58.5. To multiply decimals, multiply generally, then coun
.755 convert to a percent
need help with future value project
Can anyone help with my exam. I have 8 questions to do which is due on 02-14-13
Functional and variations.Block III, Consider the functional S[y]=?_1^2 v(x^2+y'')dx , y(1)=0,y(2)=B Show that if ?=S[y+eg]-S[y], then to second order in e, ?=1/2 e?_1^2¦?g^'
A standard deck of cards contains 52 cards. One card is selected at random. Determine a) The probability that the card is a 8 or an Ace? b) The probability that the card is
5to6
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd