Determine the percentage drop in load current, Electrical Engineering

Assignment Help:

Q. A practical current source is represented by an ideal current source of 200 mA along with a shunt internal source resistance of 12 k. Determine the percentage drop in load current with respect to the source short-circuit current when a 200- load is connected to the practical source.


Related Discussions:- Determine the percentage drop in load current

Speed and torque control of polyphase induction motors, Speed and Torque Co...

Speed and Torque Control of Polyphase Induction Motors The induction motor is valuable in so many applications because it combines simplicity and ruggedness. Although a good nu

inverters- recifiers and inverters, Inverters Inverter is a device w...

Inverters Inverter is a device which  converts dc power into ac  power at desired output voltage and frequency. Inverters are used in  uninterruptible power  supply  hvdc  tra

Case 1 b>a - program description , Case 1 (B>A) Suppose XX = 01H ( s...

Case 1 (B>A) Suppose XX = 01H ( stored in a) and YY = 03H (stored  in B).then carry flag  will set by  CMP  instruction since B>A  in this case JNC  will not  transfer the e

Why we need biasing, Q. Why we Need biasing? Need for biasing : Baising...

Q. Why we Need biasing? Need for biasing : Baising is necessary to establish the quiescent operating point so that the device operates with the linear region without exceeding

Analog circuit analysis, consider a single stage ce amplifier with rs=1kohm...

consider a single stage ce amplifier with rs=1kohm,r1=50ohm,r2=2kohm,rc=1kohm,rl=1.2kohm,hfe=50,hie=1.1kohm,hoe=25microamp/volt and hre=2.5*10-4

Determine currents in the circuits, Determine currents in the circuits: ...

Determine currents in the circuits: Determine currents I 1 and I 2 in the given circuits by applying KVL. Solution We apply KVL for first loop : 10 = 1 I 1   + 1

Common-collector configuration, Common-collector configuration:  The ...

Common-collector configuration:  The common-collector that is abbreviated CC transistor configuration is displayed in figure.  In this type of configuration, the collector is

The direction of motion, At what velocity must a conductor 75 mm long cut a...

At what velocity must a conductor 75 mm long cut a magnetic field of flux density 0.6 T if an e.m.f. of 9 V is to be induced in it? Suppose the conductor, the field and the directi

Determine the location and the value of the point charge, Q The electric ?e...

Q The electric ?eld intensity due to a point charge in free space is given to be (-¯ ax -¯ ay +¯ az)/√ 12V/mat (0,0,1) and 6 ¯ az at (2,2,0) Determine the location and the value

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd