Determine the joint cost, Cost Accounting

Assignment Help:

Determine the Joint Cost

A company produces three products, Y1, Y2, and Y3 in the similar process.  The data below reflects average monthly results as:

 

Y1

Y2

Y3

Monthly output (kg)

40,000

20,000

20,000

Sales Value at split off (shs.)

0

30,000

105,000

Sales Value after Split off

45,000

100,000

155,000

Costs of further processing

20,000

40,000

65,000

The joint costs were Shs.100,000

Required 

Assign the joint cost employing the three methods employed to assigned joint costs.

Solution

(i)  Physical/Measurement/Unit Method

 

Y1

Y2

Y3

TOTAL

Physical Output: (Kg)

40,000

20,000

20,000

80,000

Proportion

50%

25%

25%

 

Joint costs allocated

50,000

25,000

25,000

 

(ii) Constant Gross Margin Rate Method

2043_Determine the Joint Cost.png

(iii) Net Realizable Value/Method

Net Realizable Value = Ultimate Sales Value - Separable Costs

 

Y1

Y2

Y3

TOTAL

Ultimate Sales Value:

45,000

100,000

155,000

 

Less: Separable Costs

(20,000)

(40,000)

(65,000)

 

Net Realizable Value:

25,000

60,000

90,000

175,000

Proportion on Net Realizable Value

14%

34%

52%

 

Allocation of Joint Costs:

14,000

34,000

52,000

100,000

 


Related Discussions:- Determine the joint cost

Accounting for job order costing, Accounting for Job Order Costing ...

Accounting for Job Order Costing 1.  Direct Labor  Dr W.I.P. Control Account Cr Cash Account 2.  Accrued Direct Wages Dr W.I.P. Control Account Cr Wages

Prepare an eps summary for income statement, You are thinking of investing ...

You are thinking of investing in one of two corporations, both in the same industry, the XYZ Corporation or the ABC Corporation. Selected data follows: Sales data for the year e

Determine expected rate, Bebe, a manufacturer of sophisticated and fas...

Bebe, a manufacturer of sophisticated and fashionable women's clothing, is completing a new assembly plant in Malaysia.  A final construction payment of 6,000,000 MY

Perform an incremental analysis, Bakers Bagels LLC produces and sells 20 ty...

Bakers Bagels LLC produces and sells 20 types of bagels by the dozen. Bagels are priced at $6.00 per dozen (or $0.50 each) and cost $.020 per unit to produce. The company is consid

Calculate the cash flows for each alternative, A company is evaluating the ...

A company is evaluating the following lease or buy option. A four year lease with annual payments of $25,000 payable at the beginning of the year.The tax shield is available at

Budget, budget preparation

budget preparation

Development and research cost budget, Development and Research Cost Budget ...

Development and Research Cost Budget These are costs that are discretional in nature such as they are determined on need basis via the managers concerned. Research cost is the

Calculate the group profit and loss, Using the chosen company from Bursa Ma...

Using the chosen company from Bursa Malaysia, prepare a consolidated accounts assuming that the chosen company acquire Sure Cargo Behard at 80% of its ordinary shares. Given bel

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd