Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Calculate how much heat energy is required to raise the temperature of a cube of copper of side 2cm. from 300 to 320k. given: density=8933kg/m cube , atomic weight=63.55, cp=24j/k/mole
sol) heat energy required = mcTmass=d.v=8933 . (.02)^3 = .0712 kg = 71.2 gmmo of moles = 71.2 / 63.55 = 1.12 molesc=24 j/k-mole.T=20H= (1.12) . 24 . 20 =537.6 Joules (ANS)
A person is tasked with creating a ray diagram to conclude the characteristics of the image of an object formed by a concave lens. The person has accurately drawn the principal axi
The current/voltage relationship for two resistors A and B is as shown in Figure. Verify the value of the resistance of every resistor.
What is the wavelength of electromagnetic waves of frequency 5 x 1019Hz in free space? Give its two applications.
two insulated charged copper spheres A and B of identical size have charge q and -3q respectably .when they are brought in contact with each other and then separated,what are the n
Q State Kirchoff's first law in electricity? Kirchoff's first law (current law) the algebraic total of the currents meeting at any junction in a circuit is zero. This law
What is the angular acceleration of the Earth around the Sun? What equation is used to derive it?
why fall an apple from a tree
limitations
Photon flux
If the resultant force acting on a body of constant mass is zero, the body's momentum is: a) Increasing b) Decreasing b) Always zero d) Constant Ans: If
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd