Break even point, Cost Accounting

Assignment Help:

Campground Inc. is considering the production and sale of propane lamps. Annual fixed costs associated with the project are expected to total $60,000. In addition, each lamp would sell for $12 and would require $7 in variable costs. Calculate (a) the break even point in units, (b) the break even point in dollars, (c) the number of lamps that must be sold to earn a profit of $120,000, and (d) the operating income or loss at a sales volume of 16,000 lamps
PretPretty Pillows, Mfg., manufactures silk throw pillows. Last month the company produced 3,890 pillows. Using job order costing, determine the product unit cost for one pillow based on the following costs: production facility utilities, $1,600; depreciation on production equipment, $650; indirect materials, $400; direct materials, $5,300; indirect labor, $1,000; direct labor, $3,500; sales commissions, $4,000; president's salary, $8,000; insurance on production facility, $1,000; advertising expense, $900; rent on production facility, $6,000; rent on sales office, $4,000; and legal expense, $600. Round your answer to two decimal places.


Related Discussions:- Break even point

Select the correct answer, If fixed costs are $743,122 and variable costs a...

If fixed costs are $743,122 and variable costs are 69% of sales, what is the break-even point in sales dollars? Select the correct answer. A. $512,754 B. $2,397,168 C. $1,255,876 D

Change in working capital, Current assets 180.00   ...

Current assets 180.00   232.00 Less: Current Liabilities 80.00   105.00 Working Capital

Prepare a complete cash flow statement of a company, Listed below are some ...

Listed below are some balances of XYZ, Inc as of and for the year ended December 31, 2012 and 2013 Year ending 12/31/13   Reven

Cash, This is difficult to perceive cash maintained in the vault as an inve...

This is difficult to perceive cash maintained in the vault as an investment. Fairly, you would be thinking that if we invest cash, then how can cash itself be an investment? Howeve

Calculate operating income under throughput costing, The follow data relate...

The follow data relates ot year 20XX for Plano Manufacturing Company: Units produced - 2,000 Units sold - 1,800 Selling price - $200 / per unit Direct material costs - $80,000 Dire

Example of over and under absorption of production overhead, Example of Ove...

Example of Over and under absorption of production overhead costs By employing data from diagram assume such the production overhead absorption rate was computed where an acti

Determine cost, . Alice Company has received a special order from Jo...

. Alice Company has received a special order from John. John wishes to buy 100 units of Alice's product at a price of $48. The regular price is $65. The unit cost informati

Regression Analysis and Cost Estimation, High-Low method of cost estimation...

High-Low method of cost estimation and Number of Photocopies as the cost driver, what would be the resulting cost equation for Maintenance Costs?

Inventory management and control, Inventory Management and Control Her...

Inventory Management and Control Here the objectives of inventory management are as: 1. To ensure adequate stocks to permit for continuous production/operations, and

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd