Exercise I do not understand, Cost Accounting

Assignment Help:
what would your answer be to the following problem, please show detailed calculations:
The XYZ Company manufacturers Part 123 for use in its production line. The manufacturering cost per unit for 20,000 units of Part 123 is as follows:
Direct Material $6, Direct manufacturing labor $30, Variable manufacturing overhead $12, Fixed manufacturing overhead allocated $16; Total manufacturing cost per unit $64.
The ABC Company has offered to sell 20,000 units of Part 123 to XYZ for $60 per unit. XYZ will make a decision to buy the part from ABC if there is an overall savings of at least $25,000 for XYZ. If XYZ accepts ABC''s offer, $9 per unit of the fixed overhead allocated would be eiliminated. Furthermore, XYZ has determined that the released facilities could be used to save relevant costs in the manufacture of Part 987. For XYZ to achieve an overall savings of $25,000, the amount of revelant costs that would have to be saved by using the released facilties in the manufacturer of Part 987 would be (choose one): (1)$140,000; (2)$125,000; (3)$85,000; (4)$80,000?

Thank You
Michael

Related Discussions:- Exercise I do not understand

Calculate the payback and discounted payback period, Lapsol limited manufac...

Lapsol limited manufacture electrical appliances for the export market. The management of the company are considering investing in one of two possible capital expenditure projects.

Compute the net cash used (provided) by financing activities, Martinez Corp...

Martinez Corporation engaged in the following cash transactions during 2012. Sale of land and building $186,710 Purchase of treasury stock 42,130 Purchase of land 39,130

Importance of cost classification, Importance of Cost Classification A...

Importance of Cost Classification Analysis of cost behaviour is significant to all organizations for effective management. It is since many organizations have a unique cost st

Prepare journal enteries to record the requisition slips, Stine Company use...

Stine Company uses a job order cost system. On May 1 st , the company has a balance in Work in Process Inventory of 3,500 and two jobs in process: Job No. 429 $2,000, and Job No. 4

Produce a revenue statement, XYZ Co. manufactures automation machinery acco...

XYZ Co. manufactures automation machinery according to customer specifications.  The company is relatively new and has grown each year.  XYZ Co. operated at about 75% of practical

Create a balance sheet, Igor and Angela were married in 2005, separated in ...

Igor and Angela were married in 2005, separated in 2011, and divorced recently. At the time of marriage, each had some investments and personal assets. They both worked during the

Determine marginal and average cost curves take a u shape, 1) A) In a compe...

1) A) In a competitive market place (pure competition) is it possible to continually sell your product at a price above the average cost of production?  Why or why not? B) Why d

Process accounts, What is the easiest of calculate equivalents before produ...

What is the easiest of calculate equivalents before producing a process account 2

Variable cost, how variable cost help in decision making.with suitable exam...

how variable cost help in decision making.with suitable example

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd