top of the window, Physics

Assignment Help:

A stone drops from the edge of the roof. It passes the window 2 m high in 0.1s . How far is the roof above the top of the window?

Solution)

Height of the window (h) = 2m
Acceleration due to gravity g = 9.8 m/s2
Time taken (t) = 0.1 s
The velocity of the stone when it reaches the top of the window is to be calculated.

Applying the II equation of motion,

h=ut+1/2 at^2

2=0.1u+0.049

0.1u=1.951

u= 19.51m/s

Thus, the velocity 19.51 m/s will be the final velocity of the stone when it is covering the distance between the roof and the window.
Initially the stone is at rest i.e., u = 0

v^2-u^2=2gh

(19.51)^2=19.6h

=> h= 19.42m

Distance between the roof and the window =19.42 m.


Related Discussions:- top of the window

What do you mean by lateral shift, Q. What do you mean by lateral shift? an...

Q. What do you mean by lateral shift? and What could be the angle of incidence to have maximum lateral shift? Q. For what angle, lateral shift is minimum?

Manganin is an alloy of which materials, Manganin is an alloy of (A) C...

Manganin is an alloy of (A) Copper, manganese and nickel. (B) Copper and manganese. (C) Manganese and nickel.               (D) Manganese, aluminium and nickel. Ans:

If a single force acts on an object, Q. If a single force acts on an objec...

Q. If a single force acts on an object, the object accelerates. yse it is definately true. Newton's second law.

., What is plane diffraction grating? How the wavelength of sodium light is...

What is plane diffraction grating? How the wavelength of sodium light is measured?question #Minimum 100 words accepted#

Faraday''s laws of electrolysis, Faraday's laws of electrolysis (M. Faraday...

Faraday's laws of electrolysis (M. Faraday) Faraday's first law of electrolysis                    At time of electrolysis the amount of chemical change is proportion

Illustrates quantum theory of black body radiation by planck, Illustrates t...

Illustrates the quantum theory of black body radiation by Planck? Planck’s quantum theory of black body radiation Planck was investigating the properties of light-emitting a

Potentiometer, The emf of the driver cell of a potentiometer is 2V & its in...

The emf of the driver cell of a potentiometer is 2V & its internal resistance is negligible . The length of the potentiometer wire is 100cm & resistance is 5 ohm.How much resistanc

Light, how do we see light?

how do we see light?

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd