Reference no: EM132480966
Peabody Company has a single plant, and manufactures three products.
The following table contains per unit data for the three products.
A B C
Raw materials ($) 156 179 185
Direct labor ($) 84 98 70
Machine hours 2.5 2.6 2.1
The following table contains aggregate data for the year for the three products.
A B C
Budgeted production (units) 25,000 18,000 22,000
Number of inspections 250 180 220
Number of setups 100 60 90
Other information:
Wage rate is $28/hour
Budgeted overhead for the year is $13,896,000.
Required:
Question a) Assume that Peabody uses a traditional costing system, with overhead allocated based on direct labor hours. Compute the total cost per unit of the three products.
Question b) Instead assume that Peabody uses an ABC system with three cost drivers: machine hours, inspections, and setups. Manufacturing overhead cost of $1,300,000 is due to setups, and $130,000 to inspections, with the rest allocated to machine hours. Compute the total cost per unit of the three products.
Question c) Identify several possible advantages/disadvantages to Peabody of using the ABC system