Calculate the manufacturing cost of one unit of product

Assignment Help Managerial Accounting
Reference no: EM132585638

Wu Equipment Company manufactures and distributes industrial air compressors. The following data are available for the year ended December 31, 2020. The company had no beginning inventory. In 2020, it produced 1,490 units but sold only 1,200 units. The unit selling price was $4,520.

Costs and expenses were as follows:

Variable costs per unit

Direct materials: $700

Direct labour 1,470

Variable manufacturing overhead 210

Variable selling and administrative expenses 70

Annual fixed costs and expenses:

Fixed manufacturing overhead $1,197,900

Selling and administrative expenses 105,500

Question 1: Calculate the manufacturing cost of one unit of product using variable costing.

Reference no: EM132585638

Questions Cloud

Is los reyes hospital performing at an optimal level : Is Los Reyes Hospital performing at an optimal level?
What are four of the challenges companies face : What are four of the challenges companies face in customer profitability analysis? What are four (4) of the metrics that can be used to assess customer
What is liz profit or loss in us dollars : On July 15, 2XX6, Liz converts 535,000 U.S. dollars to Japanese yen in the spot foreign exchange market (¥108.52/$)
What were the total cost per product and the cost per unit : What were the total cost per product and the cost per unit of each product in each quarter when production units are the allocation basis?
Calculate the manufacturing cost of one unit of product : Calculate the manufacturing cost of one unit of product using variable costing.Wu Equipment Company manufactures and distributes industrial air compressors.
What will be the number of sales over the next five years : If it is predicted that sales will rise 10% over the next five years, what will be the number of sales over the next five years?
What apr does she need to earn : She currently deposits $550 a month into her account 401k, what APR does she need to earn?
Determine the contribution margin in dollars : Determine the contribution margin in dollars, per unit, and as a ratio.In the month of June, New Day Spa served 520 clients at an average price
What is the price per share of the combined corporation : Your company has earnings per share of $3. It has 1 million shares? outstanding, each of which has a price of $38. You are thinking

Reviews

Write a Review

Managerial Accounting Questions & Answers

  Manage budgets and financial plans

Explain the budgeting process and its importance to a business, identifying the components of different budgets, forecast estimates for inclusion in the budgets.

  Prepare a retained earnings statement

Prepare a retained earnings statement for the year and Prepare a stockholders' equity section of given case.

  Prepare a master budget for the three-month period

Prepare a master budget for the three-month period.

  Construct the companys direct labor budget

Construct the company's direct labor budget for the upcoming fiscal year, assuming that the direct labor workforce is adjusted each quarter to match the number of hours required to produce the forecasted number of units produced.

  Evaluate the predetermined overhead rate

Evaluate the Predetermined Overhead Rate

  Determine the company''s bid

Determine the company's bid if activity-based costing is used and the bid is based upon full manufacturing cost plus 30 percent.

  Compute the pool rates for the different activities

Complete the schedule to compute the pool rates for the different activities.

  Prepare Company financial statements

Prepare Company financial statements

  Prepare an analysis of terracycles

This individual assignment is based on the TerraCycle Inc.

  Discuss the ethical issues

Discuss the ethical issues

  Political resources in emerging markets

Calculate the GDP in Income Approach  and Expenditure Approach

  Management accounting - ehsan electronics company

A new plant accountant suggested that the company may be able to assign support costs to products more accurately by using an activity based costing system that relies on a separate rate for each manufacturing activity that causes support costs.

Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd