Reference no: EM132517017
Jay Levitt Company budgeted the following cost standards for the current year:
Direct materials (2 kg of plastic at $6 per kilogram) $12.00
Direct labour (2 hours at $11 per hour) 22.00
Variable manufacturing overhead 11.15
Fixed manufacturing overhead 6.25
Total standard cost per unit $51.40
Actual costs for producing 2,740 units were as follows:
Direct materials used 5,750kg
Direct materials purchased (6,800 kg) $39,440
Direct labour (6,900 hours) $62,790
Variable manufacturing costs $32,800
Fixed manufacturing costs $17,400
Question 1: Calculate the materials price variance for materials purchased.
Question 2: Calculate the materials quantity variance.
Question 3: Calculate the labour price variance. (Round answer to the nearest whole dollar, e.g. 5,275.)
Question 4: Calculate the labour quantity variance.