Difference between experiment and outcome, Mathematics

Assignment Help:

Difference Between Experiment and Outcome

Experiment is an operation that produces outcomes which can be observed.

Outcome/Event is the result of an experiment.

 

Experiment

Outcome


1.

Inspecting a light bulb

Defective or non-defective

2.

Examining a student's academic record

Cumulative grade point average

3.

Examining a medical record

Diagnosis of a disease

4.

Purchasing shares of a
 common stock

Increase, decrease or no change
 in price per share

5.

Rolling dice

Numbers appearing on the upturned faces

6.

Running a mile

 

Time elapsed

7.

Following a diet

Weight loss or gain

8.

Running for public office

Win or lose

9.

Purchasing a new automobile

Performance acceptable or unacceptable


Related Discussions:- Difference between experiment and outcome

HELP, WHAT TWO SIX DIDGIT NUMBERS CAN YOU ADD 984,357

WHAT TWO SIX DIDGIT NUMBERS CAN YOU ADD 984,357

Puzzle, 0+50x1-60-60x0+10

0+50x1-60-60x0+10

Partial Differentiation, If the sides angles of a triangle ABC vary in such...

If the sides angles of a triangle ABC vary in such a way that it''s circum - radius remain constant. Prove that, da/cos A +db/cos B+dc/cos C=0

Rational Number Application, in the horizontal bar event the u.s.a scored 2...

in the horizontal bar event the u.s.a scored 28.636,gremany scroed 28.7,romnia scored 27.962,and chain scored 28.537 points.which list shows these scored in descending order

Which of the subsequent numbers will yield a number larger, Which of the su...

Which of the subsequent numbers will yield a number larger than 23.4 while it is multiplied by 23.4? When multiplying through a number less than 1, you get a product in which i

Think smarter, compare: 643,251; 633,512; and 633,893. the answer is 633,51...

compare: 643,251; 633,512; and 633,893. the answer is 633,512. what is the question?

Proportions, if oranges cost $2.40 a dozen, how much do 2 oranges cost?

if oranges cost $2.40 a dozen, how much do 2 oranges cost?

Quan. literacyprofiency, 3.20 euros per kilogram, 1 kilogram =2.2 pounds an...

3.20 euros per kilogram, 1 kilogram =2.2 pounds and current exchange rate is $1=0.9 euros. what is the price per pound?

Calculus three, i would like answers to these questions i will give you as ...

i would like answers to these questions i will give you as soon as possible

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd