+1-415-670-9189
info@expertsmind.com
Practical problems in price theory
Course:- Microeconomics
Reference No.:- EM1372




Assignment Help
Expertsmind Rated 4.9 / 5 based on 47215 reviews.
Review Site
Assignment Help >> Microeconomics

Problem: Warming Up!

Luke likes to consumer CDs (good1) and pizzas (good 2). His preference over both goods is given by the utility functio

U(x1; x2) = x21 x42.

If Luke allocates $200 to spend on both goods and if a case of CDs costs $20 and a pizza costs $10, how many cases of CDs and pizzas would he consume in order to maximize his utility subject to his income. Show your work and illustrate your answer graphically.

Summary:

The problem in economics in price theory deals with deriving maximum marginal utility and marginal rate of substitution.




Put your comment
 
Minimize


Ask Question & Get Answers from Experts
Browse some more (Microeconomics) Materials
Marcella operates a small, but very successful art gallery. All but one of the following can be classified as a variable cost arising from the physical inputs Marcella require
Which of the following is a prime determinant of master carton size? Which of the following is not true about rigid containers? In which type of handling system is labor cost
Country A has a population of 1,000, of whom 800 work 8 hours a day to make 128,000 final goods. Country B has a population of 2,000, of whom 1,800 work 6 hours a day to make
the buyer values and seller costs for another experiment in which students are buying and selling used textbooks. In this experiment, the seller pays the tax. Suppose that tra
Pick three proposed flights and look for each one on two different travel websites. How do the search results differ? Do you seem to be getting an unbiased listing of the be
Describe why some firms might suffer diseconomies of scale. Do you know any examples? Could GM be an example of diseconomies of scale?
Gizmos, Inc. produces gizmos at an average total cost (ATC) of $20 and an average variable cost (AVC) of $15. The only fixed input used in the production of gizmos costs $20.
A firm produces an output using capital and labor using the production technology described by f(xL; xK) = xLxK. Let w denote the price of labor and r denote the price of capi