Compute the direct materials efficiency variance

Assignment Help Accounting Basics
Reference no: EM132234943

Question - The actual cost of direct materials is $10.50 per pound. The standard cost per pound is $11.75. During the current period 10,000 pounds were used in production and 11,500 pounds were purchased. The standard quantity for actual units produced is 9,900 pounds. The direct materials efficiency variance is:

A) $1,175 favorable

B) $16,800 unfavorable

C) $1,175 unfavorable

D) $1,050 favorable

Reference no: EM132234943

Unit cost for the direct materials

What is the unit cost for the direct materials for 19x1, assuming direct materials cost is for the production of 507,000 units? A. $3.20 b. $3.80 c. $4.00 d. $4.32 128.

Accounting for nonmonetary exchanges

Which of the following statements correctly describes the proper accounting for nonmonetary exchanges that are deemed to have commercial substance?

What special tax treatment may be available for v

Employee Business Expenses: Planning.J is employed as a salesman by Bigtime Business Forms Inc. He is considering the purchase of a new automobile that he would use primaril

Revenue recognition on book sales with high returns

Chester Books Co. publishes romance novels that are sold to bookstores on the following terms. Each title has a fixed wholesale price, terms f.o.b. shipping point, and payme

Question regarding the per period demand

Suppose that management has arrived at an EOQ of 4,500 units. Given that order costs are 40$ per order and the holding costs are 50$ per unit then what per period demand is

Journal entries to record transactions for nova corporation

Nova Corporation hired a new product manager and agreed to provide her a $ 20,000 relocation loan on a six-month, 7 percent note. Prepare journal entries to record the followi

Involving employees in the identification and solution

Involving employees in the identification and solution of problems often yields the best results. What types of incentives programs could companies put into place to enc

Determining firm core operating income

The firm also reports a currency translation gain of $8.9 million as part of other comprehensive income. Calculate the firm's core operating income (after tax) and core perc

Reviews

Write a Review

 
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd