Working capital mini qs, Financial Management

Assignment Help:

Q. Working capital mini Qs?

During January 20X4, Gazza Ltd made credit sales of £30,000 that have a 25% mark up. It also purchased £20,000 of inventories on credit.

Calculate by how much the working capital will decrease or increase as a result of above transactions?

Tuffy Ltd has an annual turnover of £18m on which it earns a marginof 20%. All sales and purchases are made on credit and it has a policy of sustaining the following levels of inventories, trade receivables and payables throughout the year.

Inventory                    £2 million

Trade receivable          £5 million

Trade payable              £2.5 million

Calculate Tuffy Ltd.'s cash cycle to the nearest day?

Solution:

Working capital mini Q's

Firstly note the difference between a marginand a mark-up

Mark-up= 100% + 25% = 125%   Profit = (25 / 125)   Cost = 100 / 125

Margin = 75% + 25% = 100%   Profit = (25 / 100) Cost = 75 / 100

1                                                                                  Effect on WC

Increase in trade receivables                                       £30,000

Increase in trade payables                                           (£20,000)

Inventories -increase due to purchases                       £20,000

Inventories -Decrease because of sales (i.e.COS)

{30,000 x 100 / 125}                                                  (£24,000)

Net effect on WC -increase                                        £ 6,000

2 Cash cycle = inventory days + trade receivable days -trade payable days

Inventory days = (Average inventory/Cost of sales) x365

Cost of sales = £18 million x 0.8 = £14.4 million

Inventory days                        = £2 / £14.4 x 365      = 51 days

Trade receivable days             = Trade receivable / sales x 365

= £5 / £18 x 365                      = 101 days

Trade payable days                 = Trade payable / COS x 365

= £2.5m / £14.4 x 365             = (63) days

Cash cycle                               = 89 days

89 days is the average time from the payment of a supplier to the receipt from a customer.


Related Discussions:- Working capital mini qs

Profit and loss statement, Profit and Loss statement:   The Profit and L...

Profit and Loss statement:   The Profit and Loss statement is the primary measure of business performance.  As the name suggests, this particular report measure whether the b

Integration of economic, a) Globalisation refers to the interdependence and...

a) Globalisation refers to the interdependence and integration of economic, social and politic issues (services, goods, people and capital), across the world. For example, consumer

Calculate the exchange exposure faced by the u.s. company, A U.S. company h...

A U.S. company holds an asset in France and faces the subsequent scenario:     State 1 State 2  State 3  State 4

Extendible reset bonds, Extendible reset bonds are floaters in which ...

Extendible reset bonds are floaters in which the issuer is required to reset the coupon rate so that the issue will trade at a predetermined price (usually above

Treasury auction process, All treasury securities are issued on the b...

All treasury securities are issued on the basis of auction. The auction process is computerized and hence qualified broker-dealers can access it electronically. T

Serene Hall ?? Assignment, The purchase price is expected to be in the regi...

The purchase price is expected to be in the region of £30m - £40m now (year 0 ?? 2003) and further cash flow effects might include: ?? Annual cash inflows from New You ?? in a rang

Determination of spread, Determination of spread Daily interest rate = ...

Determination of spread Daily interest rate = 5.11/ 365 = 0.014% per day Variance of cash flows = 1000 × 1000 = $1000000 per day Transaction cost = $18 per transaction

Calculate the nwc , Suppose you can decrease the cash on hand and the compa...

Suppose you can decrease the cash on hand and the company will require holding Net Working Capital (including cash) equal to 4% of the next year's sales going forward.  This will r

Measurement of interest rate risk, Changes in the bond value is inversely ...

Changes in the bond value is inversely related to the change in the interest rates. If an investor holds a long bond position, he would incur loss if the in

Future value, (a).At the end of three years, how much is an initial deposit...

(a).At the end of three years, how much is an initial deposit of $100 worth, assuming a compound annual interest rate of (i) 100 percent? (ii) 10 percent? (iii) 0 percent? (b).b. A

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd