Water were uniformly distributed on earth surface, Chemistry

Assignment Help:

If the water molecules in 1g of water were uniformly distributed on earth surface , how many such water molecules would there be in 1 cm^2 of earth?

Solution) No. of molecules in 1g of water : (1/18)*6.023x10^23 = 3.34 * 10^22.

Area of earth ( consider it a sphere ) = 4x3.14x6400*10^5 cm

Therefore your answer = 6.023x10^23/(8.03x10^9)

                                = 7.5x10^13


Related Discussions:- Water were uniformly distributed on earth surface

Calculate the slope of a line from data points, Q. Calculate the Slope of a...

Q. Calculate the Slope of a Line from Data Points? Compute the slope of a line that contains these data points (3.0 cm 3 , 6.0 g) and (12 cm 3 , 24 g). To compute the slope of

Sodium, what can be formed by sodium reacting with epsum salt

what can be formed by sodium reacting with epsum salt

Plazma, assignment of plazma

assignment of plazma

Sublimation, why wood doesnot sublimine ?

why wood doesnot sublimine ?

Physical chemistry, the equation of langmuir isotherm was derived on basis ...

the equation of langmuir isotherm was derived on basis of

The numbers of electrons with the azimuthal quantum numbers, Consider the g...

Consider the ground state of(Z= 24)  . The numbers of electrons with the azimuthal quantum numbers,l=1   and 2 are, respectively: (1) 16 and 4          (2) 12 and 5

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd