Square root property, Algebra

Assignment Help:

The second method of solving quadratics is square root property,

                                                 If p2  = d          then       p =±d

There is a (potentially) new symbol that we have to define first in case you haven't seen it still.  The symbol "± " is named as : "plus or minus" & i.e. exactly what this tells us. This symbol is shorthand which tells us that we actually have two numbers here.  One is  p =√d  and the other is p = √- d . 

It is a fairly simple property to use, however it can just used on a small portion of the equations which we're ever likely to encounter.  Let's see some examples of this property.


Related Discussions:- Square root property

Pythagoras theorem.., find the perimeter of an irregulary shapep blocks of ...

find the perimeter of an irregulary shapep blocks of land didvided into 4 Triangles ab=12m by 15m bc =15m by 60m cd =24m by25m da = 25m by 48m..

Ryan, i need with algebra

i need with algebra

Rduce the equation to quadratic form, Solve following equations.        ...

Solve following equations.                                         y -6 - 9 y -3 + 8 = 0 Solution y -6 - 9 y -3 + 8 = 0 For this part notice that, -6 = 2 (

Solve out the given system, Solve out the following system of equations by ...

Solve out the following system of equations by using augmented matrices. 3x - 3 y - 6 z = -3 2x - 2 y - 4 z = -2 -2x + 3 y + z = 7 Solution Notice that this system

Add radical sign 80 + radical sign 45, how do you solve add radical sign 80...

how do you solve add radical sign 80 + radical sign 45

Sketch the graph of polynomial, Sketch the graph of P ( x ) = 5x 5 - 20...

Sketch the graph of P ( x ) = 5x 5 - 20x 4 + 5x 3 + 50x2 - 20x - 40 . Solution We set up the zeroes & multiplicities of this polynomial in the previous section hence

Quadratic equation, If a firm sellings its product at a price $p per unit, ...

If a firm sellings its product at a price $p per unit, customers would buy q units per day where q = 1,350 - p. The cost of producing q units per day is $C(q) where C(q) = 50q + 36

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd