Prove that a simple graph is connected, Mathematics

Assignment Help:

Prove that a simple graph is connected if and only if it has a spanning tree.   

Ans: First assume that a simple graph G has a spanning  tree T.  T consists of every node of G.  By the definition of a tree, there is a path among any two nodes of T.  As T is a subgraph of G, there is a path among each pair of nodes in G. Hence G is connected.   

Here now let G is connected. If G is a tree then nothing to prove. If G is not a tree, it must consist of a simple circuit. Let G has n nodes. We can choose (n - 1) arcs from G in such type of a way that they not form a circuit. It results into a subgraph comprising all nodes and only (n - 1) arcs. So by definition this subgraph is a spanning tree.


Related Discussions:- Prove that a simple graph is connected

Calculate the probability, Calculate the introduction to Probability? P...

Calculate the introduction to Probability? Probability refers to the chance that an event will happen. Probability is presented as the ratio of the number of ways an event can

Four-step plan, Adison earned $25 mowing her neighbor''s lawn. Then she loa...

Adison earned $25 mowing her neighbor''s lawn. Then she loaned her friend $18, and got $50 from her grandmother for her birthday. She now has $86. How much money did Adison have to

Give an example of numerator and denominator, Give an example of Numerator ...

Give an example of Numerator and Denominator? Fractions represent parts of a whole object. Fractions are written using a horizontal line, with one number on top of the line and

Introduction to multiplication and division, INTRODUCTION :  When a Class ...

INTRODUCTION :  When a Class 5 child was given the problem 'If I paid Rs. 60 for 30 pencil boxes, how much did b pencil box cost?', he said it would be 60 x 30 = 1800. This

What is the cost per ounce of detergent, A 64-ounce bottle of detergent cos...

A 64-ounce bottle of detergent costs $3.20. What is the cost per ounce of detergent? To ?nd out the cost per ounce, divide the cost through the number of ounces; $3.20 ÷ 64 =

Definition of a function, A function is a relation for which each of the va...

A function is a relation for which each of the value from the set the first components of the ordered pairs is related with exactly one value from the set of second components of t

Numerical analysis, just give me some tips to submit a good asignments

just give me some tips to submit a good asignments

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd