Projections - vector, Mathematics

Assignment Help:

Projections

The good way to understand projections is to see a couple of diagrams. Thus, given two vectors a and b we want to find out the projection of b onto a. The projection is represented by Proja→ b.

 Here are a couple of diagrams illustrating the projection.

1595_Projections - Vector.png

Thus, to get the projection of b onto a we drop straight down from the end of b till we hit and form a right angle along with the line which is parallel to a . after that the projection is the vector that is parallel to a , starts at similar point both of the original vectors started at and ends where the dashed line hits the line parallel to a .

There is a formula for finding the projection of b onto a.  The formula is as follow:,

Proja→ b = a• b / (||a||2) (a)


Related Discussions:- Projections - vector

Solve the form x2 + bx - c, Solve the form x 2 + bx - c ? This tutori...

Solve the form x 2 + bx - c ? This tutorial will help you factor quadratics that look something like this: x 2 + 11x - 12 (No lead coefficient; positive middle coeffic

Simultaneous equations, two rolls of carpet cost £574, the first cost £8 pe...

two rolls of carpet cost £574, the first cost £8 per meter, the second which is 7m longer costs £7 p/m. how many meters are there in each roll

Complex analysis test, Can anyone help with my exam. I have 8 questions to ...

Can anyone help with my exam. I have 8 questions to do which is due on 02-14-13

Decmiels, how do you re name percents to decimal

how do you re name percents to decimal

Exponential functions, Exponential Functions : We'll begin by looking at t...

Exponential Functions : We'll begin by looking at the exponential function,                                                              f ( x ) = a x We desire to differe

Project, report on shares and dovidend using newspaer

report on shares and dovidend using newspaer

Price cutter sold 85 beach towels what were the total sales, Price Cutter s...

Price Cutter sold 85 beach towels for $6.95 each. What were the total sales? You must multiply the number of towels sold through the price of each towel; 85 × $6.95 = $590.75.

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd