process control, Chemical Engineering

Assignment Help:
A tank contains cold water at a temperature Tc = 20°C and volume Vc = 1 m3. You add a volume Vh = 1 m3 of water at temperature Th = 100°C at time t = 0. Energy is lost from the tank mainly via conduction to the environment (which is also at Tc). (Ignore energy lost due to vaporisation) Cp = 4.2 kJ/kg°C
Propose a model (i.e. derive a Differential Equation) which will show how temperature in the tank changes with time. State assumption used. Solve this model to obtain T(t) given that T(t=200s) = 50°C.

Related Discussions:- process control

The total entropy change, The similar system is now heated in two stages, ...

The similar system is now heated in two stages, by rst contacting with a reservoir at T2 halfway among T1 and Tf , then by contacting with the reservoir at Tf . Again and the ent

Explain lattice energy, Explain lattice energy The lattice energy of...

Explain lattice energy The lattice energy of an ionic solid is calculates the strength of bonds in that ionic compound. It is given the symbol U and is equal to the amount o

Edta, how to find hardness of water by edta

how to find hardness of water by edta

introduction on physiological pharmacokinetics, Question : Give a basic in...

Question : Give a basic introduction on PHYSIOLOGICAL PHARMACOKINETICS ? Answer: The history and bases of physiological pharmacokinetics will be briefly reviewed, pointing out

Objectives purchase of laboratory related items, Objectives After you h...

Objectives After you have done this exercise, you should be able to: 1. Prepare a comparative chart of quotations 2. fill up the quotations form 3. process a bill for

Process Control, An operator tells you that it takes 2 minutes for a proces...

An operator tells you that it takes 2 minutes for a process to get half way to the final value after a step change in the input. What can you infer about the process time constant

Hadness of water, A sample of water is found to contain , Temporary Mg hard...

A sample of water is found to contain , Temporary Mg hardness = 20mg/L,Calcium Sulphate =20 mg/L. Calculate Temporary and Pemanent hardness in water.

Processing of bill for payment, PROCESSING OF BILL FOR PAYMENT : Your Coun...

PROCESSING OF BILL FOR PAYMENT : Your Counsellor will give you one bill. In that bill, you make relevant entries of the following statement using your imagination.

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd