Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Pricing Problems
Below give problem deal with some basic principles of pricing.
Example A particular calculator has been marked up as 15% & is being sold for $78.50. How much cost did the store pay the manufacturer of the calculator?
Solution
Firstly, let's described p to be the cost which the store paid for the calculator. The stores markup onto the calculator is 15%. It means that 0.15p has been added to the original price (p) to obtain the amount the calculator is being sold for. In other terms, we have the following equation
p + 0.15 p =78.50
that we have to solve for p. Doing this gives,
1.15 p = 78.50 ⇒ p = 78.50/1.15 = 68.26087
The store paid $68.26 for the calculator. Notice that as we are dealing along with money we rounded the answer down to two decimal places.
you have just been hired as manager of pi pizza, a small business that makes frozen pizzas for sale. Pi makes 12 inch pizzas for a profit of $2 a box and 16 inch pizzas for a profi
Labrador retrievers that compete in field trials typically cost $2,000 at birth. Professional trainers charge $400 to $1,000 per month to train the dogs. If the dog is a champion b
\
does total surface area mean total exposed area
x^2+2x
1/4 x 5/8 =
how do i solve 18=c+5 2
2xy^2 when x=3 and y=5
Sketch the graph parabolas. g ( x ) = 3x 2 - 6 x + 5 Solution For this parabola we've obtain a = 3 , b = -6 and c = 5 . Ensure that you're cautious with signs while id
Z=4X1+10X2
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd