Prepare a direct materials purchases budget, Financial Accounting

Assignment Help:

Question:

Mosman Ltd produces a single product. The projected sales for the first month of the coming year and the beginning and ending inventory data are as follows:

Sales

80,000 units

Unit price

$12

Beginning inventory

6,000 units

Desired ending inventory

9,000 units

Each unit requires three kilograms of material costing $2 per kilogram. The beginning inventory of raw materials is 2,500 kilograms, and the company wants to have 4,500 kilograms of material in inventory at the end of the month. Each unit requires one hour of direct labour time, which is billed at $8 per hour.

(A) Prepare a production budget for the first month.

(B) Prepare a direct materials purchases budget for the first month in kilograms and dollars.

(C) With which estimate does budgeting begin? Explain why this is so and provide examples to illustrate your understanding.


Related Discussions:- Prepare a direct materials purchases budget

Working Capital movement, If revenue=£92 million, purchase costs=£48 millio...

If revenue=£92 million, purchase costs=£48 million and operating costs=£41 million, and if working capital days are 39 for inventory and 110 for accounts payable, what is the worki

The statement of changes in equity-financial statement , THE STATEMENT OF C...

THE STATEMENT OF CHANGES IN EQUITY This is a very important report because it explains the movements in the shareholder funds during the year and also acts as a link between the

Stock transactions, Brazil Corporation was organized on January 1, 1999. It...

Brazil Corporation was organized on January 1, 1999. It is authorized to issue 20,000 shares of 6%, $50 par value preferred stock, and 500,000 shares of common stock with a par val

Explain the auditing standards, Q. Explain the Auditing Standards? Audi...

Q. Explain the Auditing Standards? Auditing Standards - Guidelines to which an AUDITOR adheres. Auditing standards encompassauditor's professional qualities, as well as her or

Forecast income statements, The forecast income statements are as follows: ...

The forecast income statements are as follows: WORKINGS Sales = 50000 × 1·12 = $56000000 Variable cost of sales = 30000 × 1·12 × 0·85 = $28560000 Fixed cost of sa

Internal audit department and financial statements, 1.  What cost flow assu...

1.  What cost flow assumption does the company use to value inventories? 2.  What was the amount of expense that the company reported for inventory write-downs during 2011? 3

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd