Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Period Costs
Some terms are difficult to define. In one school of thought, period costs are the any costs that are not product costs. But, such a description is a stretch, because it fails to consider expenditures which will be of benefit for number of years, such as the cost of acquiring land, buildings, etc. It is the best to relate period costs to presently incurred expenditures which relate to SG&A activities. These costs do not logically link to inventory, and should be expensed in the time incurred.
It is fair to say that the product costs are inventorial manufacturing costs, and the period costs are the nonmanufacturing costs that should be expensed within the time incurred. This distinction is significant, as it paves the way for the relating to financial statements of the product producing the company. And, the relationship between these costs can diverge considerably based upon product produced. A soft drink manufacturer may spend very little on producing the product, but much on selling. On the other hand, a steel mill may have high inventory costs, but very low selling expenses. Managing a business will need you to be keenly aware of its cost its structure.
Campground Inc. is considering the production and sale of propane lamps. Annual fixed costs associated with the project are expected to total $60,000. In addition, each lamp would
The following facts have been extracted from the standard cost card for product X:
how do I apportion
how to calculate variable cost
You are a beginner accountant with a large accountancy firm and a training day has been organised to update all technical staff on a range of topics across numerous technical disci
1. The following table summarizes the short-run production function for your firm. Your product sells for $5 per unit, labor costs $5 per unit, and the rental price of capital i
Waterloo Machining, Inc. paid $1,800,000 for factory equipment on January 1, 2012. It paid $100,000 for delivery and $220,000 for installation and modifications. Waterloo received
Assumptions of CVP This chapter has given information on how to apply CVP for the business analysis. Most of this analysis is keyed to the model of how profitability is impacte
examples of industries using this method
Process of Setting Standards in Standard Costing Establishing correct a standard is extremely important due to the accuracy of the standards usually finds out the success of t
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd