Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Maximum permissible stress in belt:
Q: A belt 100mm wide and 8.0mm thick are transmitting power at belt speed of 160m/minute. The angle of lap for smaller pulley is 165º and the friction coefficient is 0.3. The maximum permissible stress in belt is 2MN/m2 and mass of belt is 0.9Kg/m. find power transmitted and initial tension in belt.
Sol.: Given
Width of belt(b) = 100mm
Thickness of belt(t) = 8mm
Velocity of belt(V) = 160m/min = 2.66m/sec
Angle of contact(?) = 165° = 165° X Π/180 = 2.88rad
Coefficient of friction(µ) = 0.3
Maximum permissible stress(f) = 2 X 106 N/m2 = 2N/mm2
Mass of the belt material(m) = 0.9 Kg/m
Power = ?
Initial tension (To) = ?
We know that, Tmax = σ.b.t = 2 X 100 X 8 = 1600N ...(i)
As m and velocity (V) is given, then
Using formula, TC = mV2, For finding TC
At a point in a rectangular block of elastic material under strain, there is a tensile stress of 50MPa on one plane and a compressive stress of 30 MPa on a plane at right angles. T
Q. Modularization of Steam Generators? Vendor shall design and fabricate the high pressure Steam Generators so that a minimum of field assembly will be required. Module ship
how to draw projections of planes
A load of 1.9 MN is applied on a short concrete column 300mm x 300mm. The column is reinforced with four steel bars of 10mm diameter, one in each corner. Evaluate the stresses in t
A mechanical System (two degrees of freedom system) is represented by the following two differential equations: m1x"1+(k1+k2)x1-k2x2=0 m2x"2-k1x1+(k2+k3) x2=0 Given m1=m2=0.5kg, k
The first stage of design assumes: budget is approved, marketing research is complete, product can be made at a price below that which it can be sold, research and development is c
the velocity of a particle moving along x axis is defined by v=kx^3-4x^2+6x where v is in m/s,x in m and k is a constant .if k=2 compute the acceleration when x=2m
how do we solve circuits using the mesh current method
Dear Engineer! I have an aluminum tube(6061) fixed at one end (Cantilever Beam). The length is 180” and the load on the other end is 150 lbs. Question: What size of tubes I s
kinds of machine tempering
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +91-977-207-8620
Phone: +91-977-207-8620
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd