Materials variance, Cost Accounting

Assignment Help:

The following standard costs were developed for one of the products of Ferrars Company:
Standard Cost Card
Per Unit
Materials: 4 feet x $14.25 per foot $ 57.00
Direct labor: 8 hours x $10 per hour 80.00
Variable overhead: 8 direct labor hours x $8 per hour 64.00
Fixed overhead: 8 direct labor hours x $12 per hour 96.00
Total standard cost per unit $297.00
The following information is available regarding the company's operations for the period:
Units produced: 11,000
Materials purchased: 52,000 feet @ $13.95 per foot
Materials used: 40,000 feet
Direct labor: 84,000 hours costing $840,000
Manufacturing overhead incurred:
Variable $756,000
Fixed $1,000,000
Budgeted fixed manufacturing overhead for the period is $960,000, and the standard fixed overhead rate is based on expected capacity of 80,000 direct labor hours.
Required:
a. Calculate the materials price variance.
b. Calculate the materials usage variance.
c. Calculate the direct labor rate variance.
d. Calculate the direct labor efficiency variance.
e. Calculate the variable manufacturing overhead spending variance.
f. Calculate the variable manufacturing overhead efficiency variance.
g. Calculate the fixed manufacturing overhead spending variance.
h. Calculate the fixed manufacturing overhead volume variance.
i. Prepare all necessary journal entries.


Related Discussions:- Materials variance

Economic order quantity, KIW Ltd currently orders Material B in batches of ...

KIW Ltd currently orders Material B in batches of 2,500 kgs. Material B is consumed at a steady, known rate over the company's planning horizon of one year. The current usage is 40

Calculate the loss in consumer surplus, (a) Calculate the number of US impo...

(a) Calculate the number of US imports with and without the tariff. (b) Calculate the dead weight loss of the tariff. (c) Calculate the loss in consumer surplus resulting fro

Determine equivalent units of the product, Determine Equivalent Units of th...

Determine Equivalent Units of the Product Let assume there are 4,000 units of a product in ending inventory out of that 60 percent are fully complete whereas the remaining are

What are variable costs, Variable costs are the cost that are directly prop...

Variable costs are the cost that are directly proportionate with the quantity of manufacture and or directly associated with the service.

Example of lifo, Example of LIFO, FIFO and Weighted Average Method Su...

Example of LIFO, FIFO and Weighted Average Method Suppose the following purchases were made in ABC Ltd as like: Date of purchase     Units purchased              Price/uni

Objective type question, 9. When in the management process do managers seek...

9. When in the management process do managers seek an answer to the question "Did we meet our cost-reduction goals for non-value-adding activities?" a. Planning b. Performing c. Ev

#manual productions, Vary the force by hiring layoffs. No over time.

Vary the force by hiring layoffs. No over time.

Determine the single limiting factor, Determine the Single Limiting Factor ...

Determine the Single Limiting Factor A company manufactures and sells three products as A, B and C. The unit cost and revenue structure for every product and its maximum forec

Assumptions of cvp, Assumptions of CVP This chapter has given informati...

Assumptions of CVP This chapter has given information on how to apply CVP for the business analysis. Most of this analysis is keyed to the model of how profitability is impacte

Variable cost computation, cite some example on how to to calculate variabl...

cite some example on how to to calculate variable cost

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd