Identify the relevant per-unit costs, Cost Accounting

Assignment Help:

Bakers Bagels LLC produces and sells 20 types of bagels by the dozen. Bagels are priced at $6.00 per dozen (or $0.50 each) and cost $.020 per unit to produce. The company is considering processing the bagels further into two products.: bagels with cream cheese and bagel sandwiches. It would cost an additional $0.50 per unit to produce bagels with cream cheese, and the new selling price would be $2.50 each. It would cost an additional $1.00 per sandwich to produce bagel sandwiches, and the new selling price would be $3.50 each.

1. Identify the relevant per-unit costs and revenues for the alternatives. Are there any sunk costs?
2. Based on the information in requirement 1, should Bakers Bagels expand its product offerings?
3. Suppose that Bakers Bagels did expand its product line to include bagels with cream cheese and bagel sandwiches. Based on customer feedback, the company determined that it could further process those two products into bagels with cream cheese and fruit and bagel sandwiches with cheese. The company's accountant compiled the following information:

Sales revenueif Sales revenue if
Sold without further processed Additional
Product Processing Further Processing Costs
Bagels with cream cheese $2.50 $3.50 Fruit : $1.00
Bagel sandwiches 3.50 4.50 Cheese: $0.50

Perform an incremental analysis to determine if Bakers Bagels should process its products further. Explain your findings.

 


Related Discussions:- Identify the relevant per-unit costs

Ow much overhead will be assigned to each sailboat produced?, ShipShape Com...

ShipShape Company makes 2 different types of boats, commercial fishing and sail boats both for recreation and competition. The company consists of two different departments, design

Explain how individual items of costs will be traced, Glaser Health Product...

Glaser Health Products of Ranier Falls, Georgia, is organized functionally into three divisions: Operations, Sales, and Administrative. Purchasing, receiving, materials and product

Explain break-even analysis, Q. Explain Break-even analysis? ...

Q. Explain Break-even analysis? Cost-volume-profit (CVP) analysistracks that how profit changes when there are changes insales price, variable costs, fixed c

Determine the cost, Sanderson Company has the following production data for...

Sanderson Company has the following production data for March: no beginning work in process, units started and completed 28,030, and ending work in process 3,890 units that are 100

Calculate manufacturing overhead for the year, Baka Corporation applies man...

Baka Corporation applies manufacturing overhead on the basis of direct labor-hours. At the beginning of the most recent year, the company based its predetermined overhead rate on t

Balance sheet and assuming monthly amortization of patents, Nieland Industr...

Nieland Industries had one patent recorded on its books as of January 1, 2014. This patent had a book value of $288,000 and a remaining useful life of 8 years. During 2014, Nieland

Measuring performance in organization, list and discus the problem encounte...

list and discus the problem encountered in adopting profit as a yardstick in measuring performance

Inventory management and control, Inventory Management and Control Her...

Inventory Management and Control Here the objectives of inventory management are as: 1. To ensure adequate stocks to permit for continuous production/operations, and

Plot janitorial labor cost produced on a scattergraph, The number of workd...

The number of workdays varies from month to month due to the number of weekdays, holidays, days of vacation, and sick leave taken in the month. The number of units produced in a

Principles of incremental revenue and relevant costs, Shortflower Ltd curre...

Shortflower Ltd currently publishes, prints and distributes a range of catalogues and instruction manuals. The management has now decided to discontinue printing and distribution a

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd