Graphic analysis, Managerial Accounting

Assignment Help:

Graphic Analysis

Whenever you have two data points, you should generally suppose a linear relationship. When you acquire more data, you can study the data to determine when there is truly a linear relationship.

You must always graph the data before executing an algebraic analysis.

  • Graphic study is the finest way of developing an overall view of the cost-volume relationship.
  • Graphic study is helpful in analyzing cost-volume relationships, mainly, when the cost and volume numbers included are associatively small.
  • Even whenever actual analysis is executed algebraically you can use graphs to elaborate cost-volume study to others.



Related Discussions:- Graphic analysis

Intro to Managerial Accounting, I don''t know how to do a variable income s...

I don''t know how to do a variable income statement. Here is my assignment: The Used Books Company is a small online retailer operating out of a garage apartment. The owner buys

Z or t statistics, Z or t Statistics If n ≥30 we use Z, if, n Ho:  B ...

Z or t Statistics If n ≥30 we use Z, if, n Ho:  B = O that is, there is no relationship between X and Y HA:  B≠ O There is a significant relationship between X and Y The l

Explain support activities and production process activity, Explain Support...

Explain Support activitiesand production process activity Support activities are for example schedule production set up machine purchase materials inspect item customer orde

Case study, FOR each of the following cases, indicate why management and th...

FOR each of the following cases, indicate why management and the auditors determined that control deficiency was a material weakness. Case1. In our assessment of the effectiveness

Impact of Cost Structure., You are required to provide a report of approx 5...

You are required to provide a report of approx 500 words or less (excluding attachments and references), accompanied by relevant calculations, in MS Word, MS Excel and/or PDF forma

Explain product cost, Explain product cost Product costs are those cost...

Explain product cost Product costs are those costs which are associated with and directly identifiable with the product. In other words, which are assigned to the product are p

Gardner manufacturing company produces, Gardner Manufacturing Company produ...

Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $

Difference between marginal costing and absorption costing, Question: A...

Question: A friend of yours is revising for his examination in management accounting and needs some help from you. He asks you the following questions. Write brief notes on eac

cost per equivalent unit was determined , The Ragan Corporation uses a pro...

The Ragan Corporation uses a process cost system. The company started March with 2,300 units in Work in Process-Dept. A. During the month 4,000 units were started. At the end of th

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd