Already have an account? Get multiple benefits of using own account!
Login in your account..!
Remember me
Don't have an account? Create your account in less than a minutes,
Forgot password? how can I recover my password now!
Enter right registered email to receive password!
Give the Examples in Real World of Proportions?
Proportions can be used in cooking. For example, the following is a set of ingredients for a pasta called "Spaghetti All' Amatriciana." It usually makes enough for four people:1 pound of spaghetti 1 (approx. 28 oz.) large can whole peeled tomatoes, pureed in processor, or crushed tomatoes1 pound (16 oz.) slab bacon, diced into small cubes1 small onion, chopped1 small cayenne pepper, split Salt to taste This is how you convert the amount of spaghetti to serve three people:Step 1: Set up a proportion such that the ratio is the amount of food over the number of servings.
Step 2: Cross multiply. 3 pounds spaghetti = 4x Step 3: Solve for x. (Divide both sides by 4.) Follow the same steps for each ingredient. In the end, you have a recipe for "Spaghetti All Amatrician" that serves three people.
Well, my uncle want me to tutor him in mathematics. But, the problem is I don''t know what he already knows about math. It for his Compass Test when he go back to school in the spr
Grimm plc (Grimm) has the following transactions: a) On 1 st January 2010, Grimm issued 400,000 convertible £1 6% debentures for £600,000. The professional fees associated wit
ABCD is a parallelogram in the given figure, AB is divided at P and CD and Q so that AP:PB=3:2 and CQ:QD=4:1. If PQ meets AC at R, prove that AR= 3/7 AC. Ans: ΔAPR ∼ Δ
The revenue and cost functions for producing and selling quantity x for a certain production facility are given below. R(x) = 16x - x 2 C(x) = 20 + 4x a) Determine the p
how to solve temperature converting
4 7 9 6
Write an octave program that will take a set of points {x k , f k } representing a function and compute the derivative at the same points x k using 1. 2-point forward dierence
a group of 3o students is planning a thanksgiving party items needed hats @ $2.50 each.noise makers@$4.00 per pack of 5.Ballons @$5.00 per pack of 10.how many packs of noisemakers
What is the subset of {a,b,c}
Give some children around you a task in mathematics. The task should be in an area in which they' have not been given a large dose of algorithms and strategies. Do all of them foll
Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!
whatsapp: +1-415-670-9521
Phone: +1-415-670-9521
Email: [email protected]
All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd