Find out the cost per unit, Cost Accounting

Assignment Help:

Find Out the Cost per Unit

Material A is added at the start of a production process. Overheads and Labor are added continuously throughout the production process. At the ending of the process, 10,000 units were complete and 2,000 units were 60 percent complete as per overheads and labor.  The cost of raw materials employed throughout the period amounted to shs.220, 000, labour shs.150, 000 and overheads shs.74, 000.  There was no opening inventory.

Required 

Find out the cost per unit of both the completed units, and the units in the end inventory.

Solution

 

 

Physical Units

 

Materials

Conversion (direct Labour and overheads

Completed

10,000

  10,000

  10,000

Ending Inventory

  2,000

    2,000

   1, 200

 

12,000

______

_______

Equivalent Units

 

  12,000

  11,200

Cost for the Period

 

220,000

224,000

Cost per Equivalent Unit:

Shs.18.33

220,000/1,200=sh18.33    224,000/11,200=sh20

Total Cost/Equivalent Unit

=18.33+sh.38.33

 

 






In the above illustrations, there is no opening work in process.  When it exists, we need to adopt a method of valuing it and incorporating it into the process accounts.


Related Discussions:- Find out the cost per unit

Typical causes of labour variances, Typical Causes of Labour Varian...

Typical Causes of Labour Variances Labour Rate Variances a) Higher rates being paid than planned because of wage raise awards. b) Lower or Higher grade of work

Evaluate the relevant cost, Question PART A A company manufactur...

Question PART A A company manufactures a single product and the data concerning the product is as follows: - Sales price of $10 - Marginal cost of $6. - Fixed

Activity Based Costing, How do I figure the estimated activity and estimate...

How do I figure the estimated activity and estimated allocation base?

Cost profit volume analysis, COST PROFIT VOLUME ANALYSIS Cost profit vo...

COST PROFIT VOLUME ANALYSIS Cost profit volume (CVP) analysis is an essential tool for profit planning. It can be explained  as - ' a managerial tool showing the relationship a

Draw the demand curve - quantity of trash, The total demand (marginal benef...

The total demand (marginal benefit) curve for visiting Yosemite is as follows: Price = 5000-10*NumberOfTrips -10*TonsOfVisibleTrash.     a. Suppose the quantity of trash=100 ton

Change in working capital, Current assets 180.00   ...

Current assets 180.00   232.00 Less: Current Liabilities 80.00   105.00 Working Capital

Differential costing, explain the practical application of differential cos...

explain the practical application of differential costing with the help of suitable example.

Compute the sales activity variance for each product, The next year's budge...

The next year's budget for Benny, Inc., is given below: Product 1-2 Sales $945,000-688500 Variable costs 459,900-297,000 Fixed costs 300,000-3

Cost volume profit analysis, Cost Volume Profit Analysis 1. Post Publish...

Cost Volume Profit Analysis 1. Post Publishers has collected the following data for recent months: Month                 Issues published              Total cost May

Commodities to stock, Commodities to Stock Employ Material Req...

Commodities to Stock Employ Material Requirement Planning From the Master Production Schedule the manager has determined such the products to be produced. A

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd