Example to show the companys current gearing, Financial Management

Assignment Help:

Q. Example to show the companys current gearing?

The company's current gearing

2000/ 8500 × 100 = 23.53%

The current gearing position is on the low side particularly when compared with the industry average of 35%. This offers an indication that the company still has the scope and capacity to attract more debt. There is nevertheless a large secured bank overdraft, and it is quite likely that quite a high proportion of it represents hard-core debt. It is as well most unlikely that the bankers would call in such a large overdraft at short notice. If the overdraft were included in the gearing calculation, and treated as debt, the gearing ratio 38.1% is a little above the industry average.

Current earning per share ($000)

EPS    3, 000/5,000= 60c per share

(ii) Issue of ordinary shares

Number of new shares =5,000,000/2= 2,500,000 shares

189_Example to show the companys current gearing.png

EPS   4,340/7,500= 58c per share

Gearing   2,000/13,500× 100 = 14.81%

More equity would reduce the gearing further. The gearing in the future would as well tend to fall due to increases in reserves via retained earnings.

The scheme would decrease the EPS by 2c per share when compared with current earnings. Other considerations which must be looked at are

?? The control factor that is those shareholders who currently control the company could lose control unless they buy some of the shares being offered.

(iii) 5% convertible loan stock

262_Example to show the companys current gearing1.png

Undiluted EPS   4172/5000= 83c per share

The gearing at the time of issuing the convertible loan stock would be

7000/13500× 100 = 51.85%

This figure would be likely to decrease in future years as a result of ploughing back profits by way of retained earnings that are increasing the equity. On conversion the gearing percentage must fall quite significantly. This would be affected by means of the retained earnings new loans taken out and old loans paid off.

The completely diluted earnings per share that is where all the holders convert would be

Earnings $4340 as per scheme (i)

EPS  4340/7000 shares= 62c per share

For the period in which the holders can't or don't convert the undiluted EPS (provided earnings remain at this level and tax rates don't change) is much greater at 83c per share as indicated above. If and when the holders exchange a dilution of earnings will take place and the control of the company may be affected. If the interest rate is set the company would appear to have locked in to quite a low rate compared with the 7½% debentures that convertibles have a low service cost. The gearing would be well on top of the current industry average but on conversion would fall well below it.

(iv) 7½% debentures

1698_Example to show the companys current gearing2.png

EPS =4089/5000= 82c per share

The EPS once more illustrates that using more debt that is becoming more highly geared can increase the earnings of the Ordinary Shareholders that is EPS 82c per share compared with current earnings of 60c per share. But the raise in gearing which would be higher than the industry average does place the increased risk of insolvency on the company. If trading circumstances are bad then the company still has to pay the interest on the debentures.


Related Discussions:- Example to show the companys current gearing

It better to buy shares of a company or its assets, It better to buy shares...

It better to buy shares of a company or its assets? The choice among buying shares of a company and buying its assets depends mostly on the fiscal differences and on the possib

Show financial management process, Q. Show Financial Management Process? ...

Q. Show Financial Management Process? The financial management process begins with the financial planning and decisions. While implementing these decisions, the firm has to acq

Define how can estimate expected incremental cash flows, How do we estimate...

How do we estimate expected incremental cash flows for a proposed capital budgeting project? We calculate expected incremental cash flows for a planned project by estimating the

Coefficient of variation evaluating risk of capital budget, Why is the coef...

Why is the coefficient of variation a better risk calculates to use than the standard deviation while evaluating the risk of capital budgeting projects? The coefficient of variat

., give and explain the seven sources of finance

give and explain the seven sources of finance

Bond's capital gain yield, A 10-year, 12% semi-yearly coupon bond with a pa...

A 10-year, 12% semi-yearly coupon bond with a par value of $1,000 may be called in 4 years at a call price of $1,050. The bond sells for $1,050. (Suppose that the bond has just bee

What are the benefits of holding inventories, Q. What are the Benefits of H...

Q. What are the Benefits of Holding Inventories? (1) Timing of Demand and Supply: - Requirement to hold inventory of raw materials arises because it isn't possible for a firm

Total revenue change, Write an essay explaining that the quantities of good...

Write an essay explaining that the quantities of goods and services that we can produce are limited by both our available resources and by technology. Assume we want to increase

Importance of a sinking fund, "The emphasis on the practice of good corpora...

"The emphasis on the practice of good corporate governance has brought about more negative than positive implications to public-listed companies". Do you agree with the above st

Break even sales, given just the sales and profit values, how is the break-...

given just the sales and profit values, how is the break-even sales calculated?

Write Your Message!

Captcha
Free Assignment Quote

Assured A++ Grade

Get guaranteed satisfaction & time on delivery in every assignment order you paid with us! We ensure premium quality solution document along with free turntin report!

All rights reserved! Copyrights ©2019-2020 ExpertsMind IT Educational Pvt Ltd